28-30 жовтня 2019 року делегація високопосадовців ЄС відвідує Маріуполь для участі у заходах в рамках Маріупольського інвестиційного форуму RE:THINK. З початку цього року ЄС посилив свою підтримку Приазовському регіону, аби допомогти пом’якшити вплив дестабілізаційних дій Росії. Конкретним новим кроком є відкриття Офісу проєктів ЄС у Маріуполі, про що вперше було оголошено під час саміту Україна-ЄС в липні 2019 року і яке стало особливим заходом під час Форуму.
Очолює європейську делегацію Крістіан Даніельссон, Гендиректор Генерального директорату з питань сусідства і переговорів з розширення, якого супроводжують Пітер Вагнер, директор, керівник Групи підтримки України, Жан-Ерік де Загон, Голова Постійного представництва Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) в Україні та посол Матті Маасікас, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні.
Пан Даніельссон зранку приєднався до відкриття Інвестиційного Форуму RE:THINK, а пізніше разом із Президентом Володимиром Зеленським взяв участь у відкритті Офісу проєктів ЄС у Маріуполі.
Під час церемонії відкриття Крістіан Даніельссон зазначив:
«Офіс проєктів ЄС забезпечує фізичну присутність Європейського Союзу в Маріуполі та є контактним пунктом для жителів регіону Приазов’я. Офіс слугуватиме центром заходів ЄС у регіоні, і сприятиме перетворенню Маріуполя та решти цього регіону України на краще місце для життя, навчання чи ведення бізнесу».
В Офісі проєктів ЄС в Маріуполі буде представлено дві флагманські програми ЄС: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», яку спільно із ЄС фінансують і країни-члени ЄС: Німеччина, Данія, Польща, Швеція та Естонія, а також – Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EUACI). Ці програми надаватимуть подальшу підтримку і підсилюватимуть процеси децентралізації та протидії корупції в Маріуполі та в цілому регіоні Приазов’я. Ця діяльність буде відчутним і постійним сигналом солідарності з боку ЄС та сприятиме посиленню порядку денного реформ у країні. Інші програми ЄС до роботи Офісу можуть приєднатися пізніше.
Особливим заходом, організованим ЄС в рамках Маріупольського інвестиційного форуму, стала «Підприємницька подорож програмами EU4Business», що зібрала більше 130 підприємців-початківців регіону з метою ознайомлення з можливостями створення, розвитку та підтримки бізнесу, які пропонує ЄС. Цей захід є одним із ключових, що проходить у регіоні в рамках Європейського тижня підприємництва в Україні в 2019 році, та організований за сприяння Офісу ефективного регулювання BRDO.
Посол Маасікас зазначив:
«ЄС має зобов’язання підтримувати розвиток підприємництва та покращення ділового клімату в Україні. Наша ініціатива EU4Business також забезпечує кращий доступ до знань і фінансування малих та середніх підприємств – ми хочемо переконатися, що нинішні та потенційні підприємці в регіоні Азовського моря усвідомлюють ці можливості та користуються ними».
Під час заходу учасники ознайомилися з можливостями підтримки на різних етапах підприємницького розвитку: як розпочати і зареєструвати бізнес, удосконалити професійні навички, отримати фінансові ресурси і розпочати експорт до ЄС та світових ринків за підтримки програм EU4Business. BRDO також презентував #StartBusinessChallenge – платформу покрокових інструкцій із реєстрації власної справи.
Представляючи інфосервіс, Голова BRDO Олексій Дорогань відзначив:
«Наша платформа дає просту і зрозумілу відповідь на головне питання підприємців: що я повинен зробити, аби виконати всі вимоги держави до започаткування і ведення своєї справи та спокійно працювати. Ми допомагаємо МСБ якісно виконати «домашню» підготовчу роботу, необхідну для створення успішного бізнесу».
В рамках програми візиту, Прем’єр-міністр Олексій Гончарук, пан Даніельссон, пан де Загон також відкриють Маріупольську бібліотеку, відремонтовану за допомогою Програми раннього відновлення ЄІБ. Європейський Інвестиційний банк (ЄІБ) – банківська установа ЄС, надав кредит у розмірі 190 000 євро для реконструкції бібліотеки. Окрім, власне бібліотеки, у цьому приміщенні розмістяться конференц-зал та ІТ-хаб, який буде використовуватися громадською організацією SocialBoost.
Пан Жан-Ерік де Загон відзначив:
«Ряд важливих інфраструктурних проектів, які ми наразі реалізовуємо в Маріуполі, спрямовані на вирішення найбільш нагальних викликів регіону – від підключення до Мережі, до доступу до чистої питної води. Відновлення цієї бібліотеки – справа не менш важлива, вона спрямована на забезпечення процвітаючого та успішного майбутнього регіону. Капітальний ремонт перетворив цей заклад на сучасну електронну бібліотеку з необмеженими можливостями для місцевої громади щодо доступу до різних джерел інформації, навчання та отримання нових знань».
Наприкінці свого візиту 30 жовтня пан Даніельссон відкриє новий Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) у смт. Комишуваха Запорізької області. Центр створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», фінансованої коштом ЄС. Цього ж дня пан Вагнер зустрінеться зі студентами Бердянського державного педагогічного університету, представниками місцевої влади та організацій громадянського суспільства.