Цемент – основний матеріал сучасного будівництва в Україні, що є найпоширенішим в’яжучим матеріалом, а також головною складовою бетону. За теперішніх темпів видобутку, Україна забезпечена цементною сировиною на 320 років, проте виробляє продукції менше, ніж споживає, з тенденцією до зростання імпорту. За показником виробництва цементу на душу населення країна займає передостаннє місці в Європі – 213 кг за підсумками 2016 р. Для порівняння: у Польщі він становить 489 кг, у Німеччині — 342 кг.
Попри відносно сталі обсяги виробництва, ринок цементу має низку проблем, які здатні серйозно вплинути на розвиток будівельної галузі України. Сьогодні на ринку працює 24 підприємства, ¾ з них є збитковими. Вартість регулювання для одного підприємства – виробника цементу сягає 400 тис. грн на рік.
Шляхи вирішення проблематики регулювання ринку представники влади, бізнесу та громадськості напрацьовували 14 листопада під час Круглого столу «Європейська якість українського цементу: фактори ризику», організованого Офісом ефективного регулювання BRDO за підтримки EU4Business\FORBIZ та Мінрегіону в рамках Публічного діалогу #PROДіалог.
«На цей рік спільно з BRDO ми запланували перегляд регулювання 48 ринків у сфері будівництва. Ринок цементу має великий потенціал: щорічно в Україні виробляється близько 9 млн тон цементу, і ці об’єми не покривають увесь попит. Через неефективне регулювання галузі, якість будівельного матеріалу погіршується, а споживач не захищений. Важливо переходити на сучасні ефективні технології виробництва і створювати умови для доступу на ринок середніх і малих підприємств, особливо в регіонах. Ми не будемо просто констатувати проблеми, а разом сформуємо конкретні пропозиції для більш ефективного регулювання ринку цементу», – зазначив Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе, відкриваючи захід.
За даними дослідження Офісу ефективного регулювання BRDO, з 41 актів, що регулюють ринок, 11 потребують актуалізації. Більш того, аналіз інструментів регулювання та відповідних процедур виявив високий рівень корупційних ризиків. Чинне регулювання стримує розвиток ринку і не гарантує захист споживачів від контрафактної продукції. Частка фальсифікованого цементу у продукції з порушеннями маркування на ринку становить біля 80%. Критерію по міцності не відповідає 60% продукції, в деяких випадках виявляючи в 5 разів нижчий за регламентований нацстандартом показник, від якого залежить міцність будівельних конструкцій.
«Недієвість механізмів ринкового нагляду в Україні, відсутність адекватної відповідальності органів сертифікації і актуальної інформації щодо анульованих сертифікатів дає можливість недобросовісним виробникам постачати на ринок неякісний контрафактний цемент. З 1 січня 2018 р., зі скасуванням системи обов’язкової сертифікації продукції УкрСЕПРО*, держава взагалі не матиме інструментів контролю якості матеріалів для будівництва», – відзначила Керівник сектору «Будівництво» BRDO Олена Шуляк.
Крім того, за експертною оцінкою BRDO, діюче законодавче забезпечення технічного регулювання ринку є перешкодою для запровадження нових технологій та виходу виробників на міжнародні ринки. Експортний потенціал обмежується необхідністю сертифікації продукції за міжнародними стандартами. Наразі на ринку цементу паралельно діють дві системи сертифікації: застаріла радянська та європейська. Таке подвійне регулювання створює численні прогалини в технічному регулюванні та ускладнює роботу ринку.
Взявши на себе зобов’язання в рамках Асоціації з ЄС, Україна має провести гармонізацію національних стандартів щодо будівельних виробів із європейськими, відповідно до Регламенту ЄС №305/2011. Це сприятиме зниженню нетарифних бар’єрів для розвитку експортно-імпортних операцій.
«Представництво ЄС через проект EU4Business\FORBIZ тісно співпрацює з BRDO для створення кращих умов для розвитку малого та середнього підприємництва в Україні, а також впровадження положень Асоціації з ЄС. Ринок цементу є одним з ключових секторів для економіки країни, зважаючи на його потенціал для розбудови інфраструктури. Тому дуже важливо знайти кращі практики регулювання, які зможуть повністю його розкрити і сприяти розвитку», – переконана Керівник відділу «Економічна співпраця, соціальний та регіональний розвиток» Представництва ЄС Хуана Мера Кабейо.
Імплементацію в українське законодавство положень Регламенту ЄС №305/2011, що встановлює гармонізовані умови для розміщення на ринку будівельних виробів, Україна має завершити до 2020 р. Тобто, першочергової розробки і прийняття протягом 2017-20 рр. потребують 377 гармонізованих стандартів.
Участь у заході також взяли Голова асоціації «Укрцемент» Павло Качур, Заступник Голови правління ВГО “Союз споживачів України” Олег Цільвік, представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Державної регуляторної служби, бізнесу, експертних кіл і громадськості.
За результатами обговорення будуть сформовані пропозиції до законодавчих змін на ринку цементу.
*Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» систему обов’язкової сертифікації продукції УкрСЕПРО буде скасовано з 01.01.2018. Постає необхідність врегулювання питання до впровадження Закону України «Про основні вимоги до споруд, а також умови розміщення на ринку будівельних виробів».