13 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроект №2370 “Про національну інфраструктуру геопросторових даних”. У розробці законопроекту брали участь фахівці сектору “Будівництво” Офісу ефективного регулювання.
Законопроект визначає, яким чином створюватиметься, наповнюватиметься та розвиватиметься національна інфраструктура геопросторових даних, а також як забезпечуватиметься можливість безбар’єрного доступу до геопросторових даних усіх фізичних та юридичних осіб.
Розробники закону наголошують, що завдяки впровадженню єдиного порталу з безкоштовним доступом до геопросторових даних усіх кадастрів та реєстрів бюджет держави щорічно економитиме 100 млн грн, які наразі витрачаються через неузгодженість між різними адміністраторами кадастрів та реєстрів.
Відповідно до ухваленого закону, до геопросторових даних, що створюються різними суб’єктами, зокрема, належать дані про межі та координати адміністративно-територіальних одиниць, територіальні громади і межі та координати їх територій, населені пункти, будівлі, автомобільні дороги, залізниці, земельні ділянки, дані про підземні та інженерні комунікації тощо.
Наразі геопросторові дані створюються різними органами державної влади і місцевого самоврядування, а також іншими суб’єктами господарювання за різними технічними вимогами. При цьому трапляється як дублювання діяльності зі створення геопросторових даних різними органами влади, місцевого самоврядування чи суб’єктами господарювання, так і витрачаються зайві кошти, а доступ до створених даних часто обмежений через монополію. Ухвалений закон покликаний зафіксувати правові основи та принципи функціонування національної інфраструктури геопросторових даних. Доступ користувачів до геопросторових даних та метаданих забезпечуватиметься через національний геопортал — офіційний веб-сайт національної інфраструктури геопросторових даних, розпорядником якого стане Держгеокадастр.
Окрім іншого, закон про національну інфраструктуру геопросторових даних необхідний для повноцінного прозорого запуску ринку землі, що планується з 1 липня 2021 року.
Із запровадженням закону на Кабінет Міністрів покладено завдання розробити та реалізувати Порядок функціонування національної інфраструктури геопросторових даних. Зокрема, урядовцям слід визначити, які органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та інші держателі відповідальні за створення та оновлення геопросторових даних та метаданих.
Довідково: Законопроект розроблено відповідно до рекомендацій Директиви 2007/2/ЄС Європейського Парламенту і Ради від 14 березня 2007 року із запровадження інфраструктури геопросторової інформації у Європейському Союзі (INSPIRE) за фінансової підтримки Світового банку.
Цей матеріал підготовлений Офісом ефективного регулювання BRDO — незалежним експертно-аналітичним центром у рамках проекту EU4Business | FORBIZ, що фінансуються Європейським Союзом.