Аналітика
20.01.2016

Менші податки, кращий рейтинг

Податки

Зниження ставки Єдиного соціального внеску покращить показники України в рейтингу Doing Business.

У минулорічному рейтингу Світового банку Україна посіла 107 місце у показнику “Сплата податків”. У нашій податковій системі, на думку експертів Світового банку, є одна перевага – тільки п’ять платежів має сплачувати щорічно модельне підприємство (у розвинених країнах середня кількість платежів  – 11) і два недоліки – великі часові затрати на заповнення необхідних форм (350 годин на рік) та великі ставки оподаткування (52% чистого прибутку в модельному підприємстві).

Податкова реформа, проведена в кінці минулого року, разом з голосуванням за закон про державний бюджет на 2016 рік, дозволить значно покращити показники України.

По-перше, скоротиться час на адміністрування Єдиного соціального внеску – зараз це 100 годин, буде значно менше за рахунок впровадження єдиної ставки у розмірі 22% (раніше ставка залежала від галузі) та скасування частини ЕСВ у розмірі 3,6% від зарплати, яка раніше сплачувалася за рахунок робітника, а не роботодавця. Також спрощено адміністрування податку на прибуток – скасовані щомісячні авансові внески. У минулому році підприємство витрачало на адміністрування податку на прибуток 100 годин, в цьому році буде менше.

податки_ілюстрація

Зараз складно сказати точно який час знадобиться модельному підприємству на сплату податків, але можна спрогнозувати, що у наступному рейтингу показник України буде, як мінімум на 50-100 годин менший. А це дуже важливо, як для визначення показників України в рейтингу, так і для потенційних інвесторів, які обирають країну для інвестування.

По-друге, різко зменшиться податкове навантаження на модельне підприємство. В минулому рейтингу воно складало 52,2 % від чистого прибутку, з яких 41,79 % це ЕСВ. Відповідно, після зменшення ЕСВ до 22% загальне податкове навантаження зменшиться до 31-32%. І навіть зростання податків на автомобілі та на нерухоме майно суттєво не вплине на цей показник. Отже, Україна має усі шанси покращити свою позицію у показнику “Сплата податків” відразу на десяток пунктів і переміститися з 107 місця у п’ятий або шостий десяток. На рівні Литви або Румунії.

податки_ілюстрація_2

Однак, радіючи прогресові України у цьому питанні, необхідно не забувати про відносність усіх рейтингів, у тому числі і Doing Business. Модельне підприємство це ТОВка, що працює в економічному центрі країни, у нашому випадку – у Києві, займається виробництвом промислової продукції для внутрішнього ринку, в нашому випадку – це керамічні горщики для квітів, і не займається ні експортом, ні імпортом, не має стосунку до операцій з підакцизними товарами і не займається видобуванням корисних копалин. Модельна фірма має 100 співробітників і сплачує білу зарплату, а при розрахунку податкового навантаження не враховується ПДВ (вважається що цей податок сплачують кінцеві споживачі і він є нейтральним для бізнесу).

Більшість українського бізнесу не вписується в цю модель і поряд з радістю від зниження ЕСВ, український бізнес сумує від зростання акцизів, рентних платежів та зростання податку на доходи фізичних осіб.

Колонку було опубліковано в межах співпраці Офісу з “Економічною правдою” у проекті “Doing Business 2017: найкращі світові практики”