Аналітика
06.02.2023

Корупція чи об’єктивна ціна. Чи може підключення до електромережі коштувати $10 млн: розбір кейсу заводу Байрактарів

Турецький виробник безпілотників Bayraktar поскаржився на неймовірні терміни та вартість приєднання підприємств до е/е в Україні. Видання UBR.ua розбиралося, чи все так погано, і звернулося за коментарем до керівника сектору “Енергетика” BRDO Антона Зоркіна.

Під час війни з іноземних інвесторів, які планують збудувати в Україні стратегічно важливе оборонне підприємство, вимагають за підключення до електромереж $10 млн, при цьому обіцяють завершити приєднання лише через 2 роки. Такі цифри в інтерв’ю журналістці Наталії Мосейчук озвучив гендиректор турецького виробника безпілотних літальних апаратів Bayraktar.

Так чи інакше, але питання щодо причин такої високої вартості та тривалих термінів реалізації послуги залишається відкритим. Як підкреслив у коментарі UBR.ua керівник сектору “Енергетика” офісу ефективного регулювання BRDO Антон Зоркін, для коректної перевірки названих Халуком Байрактаром цифр необхідно знати умови приєднання: категорію надійності та необхідну підприємству потужність, його місцезнаходження, а також безліч інших факторів. Кожен із них впливає на кінцеву вартість та строки надання послуги.

Підключити електроенергію в Україні – це дорого та довго?

За останні роки українська влада кілька разів реформувала процедуру підключення до електроенергії. Зокрема, у 2021 році ухвалили закон №1657-IX, який, за словами голови комітету ВР з питань енергетики та ЖКГ Андрія Геруса, мав скоротити терміни приєднання до мереж у 2,5 рази.

Реформа усунула потребу у низці узгоджень, серед іншого, з місцевою владою із землевідведення ділянок, на яких потрібно будувати енергоінфраструктуру.

Також у березні 2022 року НКРЕКУ повідомила про суттєве спрощення порядку підключення до е/е на час військового стану: прийнята тоді постанова передбачала “надання послуги у максимально стислі терміни та з мінімальним пакетом документів”, бізнес отримав можливість самостійно здійснювати будівельно-монтажні роботи, а вартість підключення почала визначатися на підставі фактичних витрат, без застосування ставок.

За словами Зоркіна з BRDO, після реформування умови приєднання користувачів хоч і дещо покращилися, але все одно залишаються не ідеальними. Основна причина тривалих термінів надання послуги, каже експерт, полягає у тривалому та складному процесі землевідведення – на нього не мають впливу ні НКРЕКУ, ні енергокомпанії, вони не включаться і до нормативного терміну надання послуги.

Зазначимо, що нормативний термін приєднання великих виробництв (що вимагають до 5000 кВт приєднаної потужності) законом не може перевищувати 350 днів. В іншому випадку вартість робіт може бути суттєво знижена: на 10%, якщо затримка перевищила 30 днів, на 20%, якщо 60, та 80% – якщо 120 днів.

За словами Антона Зоркіна, з об’єктивного погляду вартість приєднання споживачів до електроенергії неможливо скоротити через їхню прихильність до ціни матеріалів та обладнання – послуга має відповідати світовим розцінкам.

Водночас, додає Зоркін, якщо порівняти вартість підключення з доходами українців, то ціна послуги справді є однією з найбільших у світі. Але – суто через бідність громадян.

Повну версію статті дивіться за посиланням.