Аналітика
20.05.2016

Мораторій на експорт лісу — на часі скасування

древесина

Мораторій на експорт лісу – це помилка законодавця. Він не допоміг національному виробнику, деревообробка стагнує, і не вирішив екологічні проблеми  масові вирубки лісу продовжуються. Єдиний результат від впровадження мораторію – різке збільшення корупції серед чиновників, які “контролюють” ліс  на митниці, у екологічній інспекції… І головне – Україна, як повноправний член Світової організації торгівлі,не виконує вимоги, передбачені угодою з СОТ та Європейським Союзом.

Вітчизняний ринок наситився

Попит на лісопродукцію на внутрішньому ринку низький. Склади готової деревини заповнені. Більше того, низка деревообробників мають фінансові проблеми і навіть не в змозі розрахуватись з держлісгоспами за вже поставлену лісопродукцію.

Так, минулого року на загальних аукціонах продано тільки 68% необробленої деревини. На спеціалізованих торгах  47%.

Загалом, із 7,3 млн кубометрів деревини, виставленої на продаж у 2015 році, фактично було реалізовано 4,3 млн кубометрів, що становить 60% від запланованого обсягу.

І ще: 3 млн кубометрів деревини залишились не затребуваними. Це підтвердження стагнації внутрішнього ринку та свідчення неспроможності вітчизняними підприємствами освоювати такі об’єми продукції.

Ліс під “замовлення”

Введення мораторію на експорт лісу по суті не вплинуло на проблему суцільних вирубок лісів. Наразі вони стали санітарними і проводяться «під замовлення» деревообробників, які попри заборону нарощують обсяги тіньового експортного ринку. Не помічати цього неможливо – у соціальних мережах повно знімків залізничних потягів, навантажених деревиною (і не тільки сосною), що прямують за кордон, а також фото вирубок лісу, масштаби яких – на рівні екологічної катастрофи.

“Легалізувати” такі вирубки і уникати за це відповідальності дозволяє застаріле законодавче поле лісопатологи погоджують масові вирубки “хворого” лісу. Цей процес корумпований і практично неконтрольований.

Проблема визріла, яке рішення?

Відміна мораторію на експорт лісу вигідна як з економічної точки зору, так і з політичної. У виграші буде й держава, яка щороку отримуватиме додатково млрд. грн. у вигляді податків та зборів, а доходи лісгоспів виростуть як мінімум на три млрд. грн.

Але для того, щоб ініціатива скасування заборони на експорт лісу не вплинула негативно на вітчизняних деревообробників, потрібно впровадити ряд компенсаторів, а саме: запровадити практику реалізації всіх необроблених лісоматеріалів на аукціонних торгах і відмовитись від прямих договорів. При цьому українські деревообробники повинні отримати преференції. Також треба запровадити єдину державну систему електронного обліку деревини, яка відображатиме походження заготовленої деревини на всіх етапах обліку від заготівлі до реалізації споживачу.

Офіс ефективного регулювання (BRDO) надав свої пропозиції з цього приводу Міністерству економічного розвитку і торгівлі і сподівається, що запропоновані ініціативи будуть враховані та вже найближчим часом парламентом буде розглянуте питання щодо відміни мораторію на експорт лісу.

Оригінал публікацій: AgroPolit.com