В Україні тільки 24% містобудівної документації є у відкритому доступі

За матеріалами delo.ua.

В усіх європейських країнах правила забудови жорстко регламентуються законодавством, а відхилення від них – дуже дороге задоволення. При цьому, абсолютно усі міста і селища мають плани забудов, і ці плани, як і вся містобудівна документація, знаходяться у публічному доступі. Відповідно, кожен громадянин чи підприємець бачить хто і що будує на території, де є вільні ділянки і які плани на ці ділянки на перспективу.

В Україні ж лише 72,6 % населих пунктів мають плани забудов, з них у публічному доступі лише 24%. Варто зауважити, що більшість із цих планів  родом з СРСР.

Тому й не дивно, що у нас хаотичні забудови міст, незакінчені та самовільні проекти, забудова природоохоронних і зелених зон, а також управління земельними ресурсами в ручному режимі з високими корупційними ризиками.

22179863_168213373757608_3580882853943595080_o

Спроби покращити ситуацію були. Так у 2011 році ухвалено нове Положення про містобудівний кадастр, яке змінило документ від 1993 року. Щоправда лише через 4 роки, у 2015, Уряд зробив наступний крок – затвердив Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних. У травні 2017 року прийнято ще одну постанову,  яка була підготовлена за активної участі експертів BRDO та спрямована на вирішення питання надання відкритого доступу до містобудівної документації в Україні.

Сьогодні жовтень 2017 року, і попри наявність всієї законодавчої бази, містобудівна документація, яка є дороговказом для планування та побудови міст і селищ та їх інфраструктри від мереж до транспортних потоків все ще залишається не доступною ні для громадськості, ні для бізнесу.

Причин дві. Перша – відсутність або застарілість самої документації. Друга – елементарне недотримання місцевою владою законодавства щодо оприлюднення інформації про містобудівну документацію.

Чому це так важливо, і що дасть оприлюднення кожному з нас?

По-перше, доступ громадськості до містобудівної документації, частина якої як не дивно у 21 столітті подекуди під грифм «ДСК», зніме соціальну напругу в суспільстві, особливо в частині незаконних забудівель парків та природо-охоронних зон. Адже кожен українець матиме змогу подивитись, зокрема, в генплані міста, чи не заплановано часом по сусідству з його будинком будівництво промислового заводу чи торгового комплексу на території парку, де він щодня гуляє з дітлахами.

По-друге, це допоможе громадянам робити правильний вибір при купівлі нерухомості та убезпечить від неправильних інвестицій. Адже відкрита документація дозволяє перевірити розташування нерухомості з точки зору, наприклад, екологічних норм. А саме оцінити, чи немає поряд обєкту, який може нести загрозу хімічного забруднення.

Сюди ж і такий фактор як розвиненість соціальної інфраструктури та планів щодо неї, бо ця інформація зазвичай теж відображається у містобудівниій документації. У генплані точно.

По-третє, відкритий доступ до містобудівної документації сприятиме підвищенню зацікавленесті іноземних інвесторів до України. Бо сьогодні вони, не знайшовши необхідної інформації з публічних джерел, не готові витрачати час та гроші на пошук посередників, контакти з місцевою владою, запити та отримання викопіювань. Вони просто до нас не йдуть!

Список аргументів, чому відкритий доступ важливий як для громадян, так і бізнесу можна продовжувати. Про ще не раз писатимуть і часто говоритимуть. Але факти – вперта річ. На Єдиному державному веб-порталі відкритих даних Data.gov.ua розміщено аж 33 детальних планів територій, 14 генеральних планів та 3 схеми окремих міжрайонних територій. Для майже 31 000 територіально адміністративних одиниць в країні.

Тисячна частка відсотку. Вражає? Нас вразила, тому ми вирішили домогти владі таки увійти в русло чинного законодавства і опублікувати  усю наявну містобудівну документацію.  За підтримки Мінрегіону та проекту МАТРА з Королівства Нідерландів, BRDO розпочинає проект «Відкрите просторове планування рМАР». В процесі проекту буде створено єдиний портал, де можна буде знайти всю інформацію про містобудівну документацію в Україні.

Роботу ми вже розпочали, плануємо за рік-півтора передати в користування українцям та інвесторам зручний робочий інструмент з повними та відкритими даними. Ми щиро розраховуємо на підтримку всіх, хто хоче знати де він живе та чим володіє, в яких умовах житимуть наші діти і що планують на території його рідної України. Адже володіти можливо лише тим, про що знаєш.