Як часто змінюються правила для бізнесу?

“Регуляторне цунамі” закінчилося?

Ми часто кажемо, що погані та стабільні правила для бізнесу краще, ніж постійно мінливі хороші. Минулий рік мав низький рівень змін, що може свідчити про закінчення “регуляторного цунамі”.

Так, у 2016 році в законодавстві відбулося у 3 рази менше змін ніж у 2015 році, при цьому найбільше падіння активності (у 5 разів) відбулося на рівні законів. Єдиним показником, що залишився на тому ж рівні, є прийняття нових актів міністерствами та іншими ЦОВВ.

При цьому, варто зауважити, що зменшення загальної кількості змін не обов’язково означає зменшення кількості дійсно суттєвих змін для бізнесу. Наприклад, нова редакція закону може змінити одне формулювання, а може викласти весь текст у новій редакції, яка не дружня до бізнесу.

Чи залежить активність змін у підзаконні акти від змін у закони?

В Україні є закони, а є підзаконні акти, яких значно більше і які приймаються на виконання законів. Відповідно, повинна існувати залежність між активністю законодавців та активністю КМУ, міністерств та інших ЦОВВ, які імплементують закони у підзаконних актах. Графіки відображають цю залежність певною мірою за виключенням 2016 року, у якому кількість нових підзаконних актів не майже не змінилася порівняно з 2015 роком.


Як ми це порахували?

Аналіз здійснювався на підставі нормативно-правових актів, що містяться у БД “Законодавство України” ВРУ, за виключенням міжнародних договорів.

Якщо одним законом “про внесення змін” було внесено зміни у 10 законів, для юристів та підприємців це означає необхідність проаналізувати 10 законів у новій редакції або ризикувати порушити закон. Тому, ми визначили первинні нормативно-правові акти (за виключенням міжнародних) та порахували кількість подій, що з ними відбулися: прийняття нового акту, внесення до нього змін та втрату чинності. Таким чином, ми отримали більш достовірну картину.

Чому ми це рахуємо?

Рішення про зміну правил, за якими працює бізнес, потрібно прораховувати. Аналіз даних допомагає нам визначити, на що вплинули такі рішення в минулому та спрогнозувати їх вплив у майбутньому.

Що далі?

Ми прагнемо зрозуміти, чи дійсно підприємцям стало легше жити, чи законодавці зосередили свою увагу на критичних змінах? Поділіться з нами думками у коментарях.

Якщо у вас є потреба зробити схожий розрахунок за іншими критеріями (за предметною сферою, видавником тощо), ми відкриті до співпраці, звертайтесь.