Новини
25.05.2023

12 інструментів держрегулювання з 6 сфер будуть оптимізовані чи скасовані

Дерегуляція не збавляє обертів: МРГ з дерегуляції розглянула декілька ініціатив, високо затребуваних бізнесом та громадянами.

За результатами засідання рекомендовані до оптимізації чи скасування, зокрема, такі інструменти держрегулювання:

 • система перевірок бізнесу;
 • санітарні паспорти;
 • обов’язкова сертифікація авто, що ввозяться на митну територію України та інші.

Загалом пакет дерегуляційних ініціатив, які сьогодні аналізувала МРГ, містив 12 пунктів за 6 напрямками: загальні регуляторні правила, агросфера, будівництво, медицина, транспорт, відновлення. За підсумками засідання низки інструментів позбудуться взагалі, решту– осучаснять.

У сфері загальних регуляторних правил

Рекомендовано змінити каральну систему перевірок на сервісну. Зокрема, запровадити добровільне страхування та аудит діяльності компаній, що, в свою чергу, зменшить кількість і частоту перевірок. Окрім того, МРГ рекомендувала перевести документальні податкові перевірки в онлайн-формат, а Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – на декларативний принцип.

У сфері транспорту

Рекомендовано скасувати реєстрацію вживаних транспортних засобів, придбаних бізнесом як товар для подальшого продажу. Також рекомендовано передбачити можливість подання електронної митної декларації засобами Дія при здійсненні митного оформлення легкового авто, та змінити підхід до визначення вартості авто при розмитненні, створивши відповідну базу даних, яка б враховувала вік автомобілів.

У сфері медицини

Рекомендовано скасувати необхідність отримання суб’єктами господарювання санітарних паспортів у кількох сферах господарської діяльності, як несучасні та дублюючі.

У сфері будівництва

Рекомендовано скасувати вимоги щодо розробки розділу оцінки впливів на навколишнє середовище, якщо при будівництві, реконструкції чи капремонті будівель, споруд та їх комплексів не вимагається проведення оцінки впливу на довкілля (ОВД), або ж за наявності звіту ОВД.

У сфері сільського господарства

 1. Рекомендовано дерегулювати сферу виноградарства, скасувавши:
 • погодження на списання виноградників усіх форм власності, які закладалися за рахунок державних коштів;
 • висновок про якість нової виноробної продукції;
 • затвердження вин контрольованих найменувань за походженням;
 • погодження використання зарубіжної технологічної документації.
 1. Рекомендовано дерегулювати сферу рибного господарства, скасувавши:
 • погодження режимів рибогосподарської експлуатації водних об’єктів та контроль за діяльністю спеціальних товарних рибних господарств;
 • погодження заяви про затвердження Режиму рибогосподарської експлуатації водного об’єкта.
 1. Також рекомендовані до скасування чи оптимізації низка інструментів, що регулюють ринок технічних конопель.

У сфері відновлення

Рекомендовано цифровізувати більше 10 інструментів у сфері охорони культурної спадщини (порядків отримання погоджень, дозволів, висновків тощо). Процедури відкриття, зокрема приватних дитячих садків та центрів творчості рекомендовано цифровізувати та осучаснити. Сьогодні ці процедури передбачають «паперове» спілкування ініціативного бізнесу та держорганів, що суттєво сповільнює процес створення нових закладів освіти.

Нагадаємо, МРГ з дерегуляції створено в січні 2023 року. До робочої групи, яку очолюють Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко та Віце-прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, увійшли, зокрема, представники міністерств економіки, цифрової трансформації, захисту довкілля та природних ресурсів, юстиції, фінансів, регуляторної служби. У засіданнях також беруть участь представники провідних аналітичних центрів, зокрема Офісу ефективного регулювання BRDO.