Новини
16.05.2024

Cтратегія розвитку електронних комунікацій: Мінцифра презентувала розвиток сфери до 2030

Міністерство цифрової трансформації України спільно з партнерами, серед яких і Офіс ефективного регулювання BRDO, вперше презентувало стратегію розвитку електронних комунікацій. Вона містить не лише бачення, а й конкретні дії для відновлення та розвитку сфери.

«Електронні комунікації – один із головних пріоритетів Мінцифри. Це надважлива сфера для комфортного життя людей, функціонування цифрової держави та ведення війни, що безпосередньо впливає на нашу перевагу над ворогом. Саме тому ми маємо зробити все можливе, щоб забезпечити зв’язком кожного українця та сприяти відновленню інфраструктури електронних комунікацій. Разом із партнерами ми сформували стратегію для ефективного розвитку сфери до 2030 року, що враховує як виклики війни, які є перед сферою електронних комунікацій, так і технологічні тренди. Що важливо, це не лише наше бачення, а й чіткий план дій для його реалізації», – сказав Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації України.

Стратегія зосереджена на двох основних напрямках: доступності сталого зв`язку та розвитку сфери електронних комунікацій як фундаменту економіки. Стійкість мережі стає надважливим в умовах постійних обстрілів інфраструктури, коли збої можуть призвести до значних економічних та соціальних втрат. Тому розробка механізмів, що забезпечують стабільність і надійність мережевої інфраструктури, є критичною потребою. 

«Написання Стратегії розвитку сфери електронних комунікацій України було передбачено Законом Про електронні комунікації, розробкою проєкту якого BRDO займався ще до початку повномасштабної війни. Ми також розробляли низку підзаконних актів, і надалі будемо працювати над розвитком цієї сфери, – розповів у своєму виступі Олексій Дорогань, виконавчий директор BRDO. – Стратегія визначає конкретні цілі, а також завдання для відповідальних органів та заходи для їх досягнення, виконання яких дасть можливість удосконалити державну політику у цій сфері».

Окрім цього, стратегія визначає заходи, які потрібні для відновлення та розвитку сфери у воєнний і післявоєнний час. Зокрема, покращення послуг споживачам, удосконалення державної політики, створення умови для забезпечення або покращення послуг мобільного зв’язку й фіксованого та мобільного інтернету, інтеграція України до єдиної роумінгової зони з ЄС тощо.
«Попередні оцінки свідчать, що оператори готові інвестувати шість мільярдів доларів протягом наступних семи років, що насправді є свідченням впевненості та відданості сектору й цифровому майбутньому України. Ці інвестиції становлять не лише фінансові внески, а й упевненість у потенціалі України, її стійкості та баченні світлого майбутнього. USAID з гордістю підтримує цю стратегію не лише як документ, а і як зобов’язання перед кожним українцем, що їхні голоси будуть почуті, їхні потреби будуть задоволені і майбутнє буде світлішим завдяки трансформаційній силі електронних комунікацій», — зазначив Джефрі Лерер, заступник директора Місії USAID в Україні.

Одними з пріоритетних напрямів стратегії є сприяння стійкості мережі (Internet Resilience) та технологічній нейтральності. Стійкість мережі стає надважливою в умовах постійних обстрілів інфраструктури, коли збої можуть призвести до значних економічних та соціальних втрат. Тому розробка механізмів, які забезпечують стабільність і надійність мережевої інфраструктури, є критичною потребою. 

«Ми дуже захоплюємося народом України, який швидко адаптувався до нових умов безперервних атак і руйнування інфраструктури та завдяки своїй винахідливості знайшов короткострокові рішення, що забезпечують безперебійний зв’язок, мобільні та інтернет-послуги. Однак також потрібні довгострокові рішення. Ця стратегія визначає, як уряд мобілізує вкрай необхідні інвестиції, щоб допомогти відновити інфраструктуру та стимулювати інновації. Це відновить мережі зв’язку в постраждалих від війни регіонах, забезпечить високошвидкісний доступ до інтернету, розширить покриття мобільного зв’язку та підвищить конкурентоспроможність українських компаній на європейському цифровому ринку», — сказав Стефан Коссофф, Директор з розвитку Посольства Великої Британії.

У результаті досягнення всіх цілей Стратегії очікуємо: 

  1. Зв’язок всюди і постійно. Незалежно від місця чи часу, кожен громадянин матиме доступ до надійних та високошвидкісних електронних комунікаційних послуг.
  2. Україна в Єдиному цифровому ринку ЄС.
  3. Державні онлайн-сервіси доступні всім громадянам і дозволяють користуватися онлайн-освітою, телемедициною тощо.
  4. Створено фундамент для розвитку інновацій, завдяки яким Україна зможе стати центром інновацій і технологій у Європі. Це сприятиме зростанню стартап-екосистеми та розвитку цифрового контенту і е-комерції.

Мінцифра офіційно оголошує про старт громадських обговорень стратегії, що триватимуть два тижні. Після їх завершення стратегію затвердять на рівні Кабміну. 

Моніторинг та оцінку реалізації стратегії проводитимуть Мінцифри, НКЕК, інші центральні органи виконавчої влади, інститути громадянського суспільства та міжнародні організації. 

Стратегію розвитку електронних комунікацій створено з ініціативи Міністерства цифрової трансформації України за підтримки USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» в співпраці з Офісом ефективного регулювання.