EU4Business-FORBIZ презентував результати своєї роботи у сферах дерегуляції і політики підприємництва

19 травня флагманський проєкт ЄС з підтримки бізнесу, що координував роботу Офісу ефективного регулювання (BRDO) і Офісу з розвитку МСП (SMEDO), підсумував свою п’ятирічну роботу в Україні. Регуляторні ініціативи й пропозиції щодо політики розвитку МСП, підтримані проєктом FORBIZ, стануть основою для подальших державних і підтриманих донорами кроків для покращення бізнес-клімату в Україні.

“У рамках ініціативи EU4Business Європейський Союз допомагає малому і середньому бізнесу в Україні отримати кращий доступ до фінансування, ринків і навичок, а також прагне в цілому покращити бізнес-клімат у країні. Робота проєкту FORBIZ була визначальною для бізнес-середовища і змін політики у сфері МСП, а також у виведенні інтересів МСП в пріоритети діяльності Уряду. Ми підтримуватимемо подальші кроки у сфері ефективного регулювання і МСП, щоб бізнес міг розвиватися  і розкривати свій потенціал,” – зазначила Клое Алліо, Керівниця відділу “Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище” Представництва ЄС в Україні.

Завершення проєкту FORBIZ співпало з повідомленням Уряду про створення Офісу з розвитку підприємництва й експорту, що є істотним етапом інституціоналізації підтримки політики МСП й державних послуг для мікро-, малих і середніх підприємств (МСП) в Україні. Новий офіс використовуватиме досвід і практики Офісу з просування експорту, а також інтегрує досягнення Офісу з розвитку МСП, що до сьогодні працював як дорадчий орган Міністерства економічного розвитку, торгівлі й сільського господарства. Серед цих досягнень, зокрема: покращений доступ до інформації для МСП завдяки Порталу для підприємців, доступ до фінансування через Державну програму доступних кредитів “5-7-9” і послуги факторингу для спрощення умов участі малого бізнесу у публічних закупівлях, а також зручніші загальні послуги, що надаються через 12 центрів підтримки МСП і 10 центрів бізнес-інновацій.

“Ми щасливі офіційно почати роботу Державної Установи «Офіс з розвитку підприємництва й експорту» для подальшого розвитку й міжнародного зростання українського бізнесу. А також висловлюємо вдячність ЄС за підтримку в розвитку МСП упродовж останніх років у рамках ініціативи FORBIZ й інших“, – зазначила Тетяна Міськова, директорка Офісу з розвитку підприємництва й експорту.

З часу свого заснування у 2015 році Офіс ефективного регулювання (BRDO) розвинувся у незалежний експертно-аналітичний центр із підтвердженою репутацією. У результаті регуляторних реформ, розроблених за допомогою BRDO, підвищилася прозорість, були заощаджені кошти, прибрані бар’єри для бізнесу, покращився процес прийняття регуляторних рішень для бізнесу, споживачів і громадськості. За оцінками експертів Офісу, завдяки регуляторним ініціативам вдалося зекономити 1 мільярд євро для бізнесу. На сьогодні досягненнями Офісу є: 66 зелених книг у різних сферах державної політики; 166 ухвалених законодавчих актів; 1245 скасованих регуляторних актів, визнаних застарілими у процесі аналізу; 5 унікальних онлайн-інструментів, якими користуються мільйони підприємців, держслужбовців і представників місцевого самоврядування. Онлайн-інструменти від BRDO були відзначені такими нагородами, як Open Data Awards (2017-2019) і European Enterprise Promotion Awards 2020 (Переможець Національного відбору).

“Потенціал і продуктивність Офісу у розробці політик і прогнозуванні економічних результатів створили значний, міжнародно визнаний успішний кейс для BRDO. Важливими складовими цього успіху є локальна експертиза і високий рівень розуміння контексту експертами Офісу”, – прокоментував Маттіас Хальдер, керівник проекту FORBIZ.

BRDO й надалі підтримуватиме впровадження середньострокових економічних реформ, незалежних від політичних змін, й ефективно й продуктивно долучатиметься до розробки політик у співпраці з іншими НГО.

2020-й став роком ухвалення наймасштабніших ініціатив BRDO у сфері державної політики за весь час нашої роботи. Водночас Україна продовжує потерпати від гібридних викликів, яким не завжди можуть протистояти ослаблені державні та соціальні інституції. Це підвищує роль громадянського суспільства, готового підтримати державу своїми знаннями, досвідом та напрацюваннями”, – зазначив Олексій Дорогань, виконавчий директор BRDO.

FORBIZ долучився до розробки першої Національної стратегії з розвитку МСП – 2020, а також відповідного Плану заходів, таким чином формуючи фундамент для подальшої розробки політики МСП з використанням кращих міжнародних практик. Завдяки роботі FORBIZ, BRDO і SMEDO пріоритети МСП були включені у Державну Антикоронавірусну Програму 2020-2022 й амбітну довгострокову Національну економічну стратегію – 2030. Обидва документи наголошують на важливості розвитку МСП і обумовлюють необхідність залучення нових ресурсів для підтримки українського бізнесу.