Новини
16.08.2022

Права інвесторів нерухомості відтепер захищено: ВР ухвалила законопроєкт №5091

Важливий для містобудівної сфери законопроєкт №5091 сьогодні ухвалено Верховною Радою в другому читанні. Захистити права покупців майбутніх об‘єктів нерухомості — головна мета документа, розробленого за участі експертів BRDO. 

Ідеться про фізичних та юридичних осіб, які купують об’єкти незавершеного будівництва (наприклад, котеджі), житлові та нежитлові приміщення в об’єктах, що перебувають на етапі будівництва. Відтепер покупець майбутньої нерухомості набагато краще захищений й отримує гарантії захисту своїх прав у разі, наприклад, недобудови.

Що змінюється?

Законопроєкт №5091 створює дієві правові механізми для гарантування державою речових прав на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості. Зокрема:

  • Кошти на придбання майбутнього об’єкта нерухомості (квартири, паркомісця тощо) залучаються одним з таких способів: 
  1. шляхом укладення за договору купівлі-продажу майбутнього об’єкта нерухомості; 
  2. шляхом укладення договору про участь в фонді фінансування будівництва з управителем фонду фінансування будівництва;
  3. шляхом емісії цільових корпоративних облігацій, погашення яких здійснюється шляхом передачі об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва відповідно до Закону України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки” з умовою передачі об’єкту (частини об’єкту) житлового будівництва відповідно до укладеного нотаріального договору між замовником будівництва та власником таких облігацій про резервування (бронювання) об’єкту (частини об’єкту) житлового будівництва.

Покупець захищається законами про захист прав споживача (для фізичних осіб) та право власності;

  • На об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості реєструються спеціальні майнові права, що унеможливлює повторний продаж;
  • Продаж майбутніх об’єктів нерухомості замовник будівництва/девелопер може розпочати лише після реєстрації спеціальних майнових прав, окремо на всі квартири або інші об’єкти, що також унеможливлює придбання житлового або нежитлового приміщення в об’єкті незаконного будівництва;
  • Запровадження гарантійної частки будівництва — частини об’єкта, яку забудовник не може продати до закінчення будівництва, що є дієвим джерелом для покриття витрат у разі добудови іншим замовником будівництва об’єкта незавершеного будівництва;
  • Замовник будівництва/девелопер зобов’язаний погоджувати коригування в проектній документації із покупцем, якщо такі коригування впливають на інтереси покупця;
  • Законом встановлюються обов’язкові вимоги до розкриття інформації про замовника/девелопера будівництва та майбутній багатоквартирний будинок.

Детальніше про те, які проблемні кейси раніше траплялися на українському ринку містобудівництва, та як їх повторенню в майбутньому зможе завадити ухвалений законопроєкт, читайте в інтерв‘ю керівниці сектору «Будівництво» BRDO Таїсії Барингольц виданню ФАКТИ з, а також — дивіться в інфографіці: