Відбулася перша зустріч Data+ – комунікаційної платформи, створеної для підтримки відкритості, прозорості та розвитку сфери відкритих даних в Україні. Платформа Data+ має на меті стати ключовим майданчиком для комунікації між стейкхолдерами, сприяти спільній адвокації відкриття даних, вдосконаленню політики в цій галузі.
Що обговорювали на першій зустрічі Data+?
Data+ – це наразі один із інструментів для сприяння відкриттю даних, який може спрацювати лише тоді, коли всі стейкхолдери активно долучаться до її роботи. Зокрема, першочерговою функцією Data+ представники Мінцифри вбачають її можливості для централізованого отримання всіх запитів як щодо відкриття наборів даних, так і щодо вирішення інших питань, повʼязаних із цією сферою.
Ба більше: завдяки тому, що платформа обʼєднає всіх стейкхолдерів сфери відкритих даних, будуть зрозумілі не тільки запити і нагальні проблеми, а й спроможності усіх стейкхолдерів (як серед державних органів, так і громадськості, бізнесу й небайдужих громадян). Одним із важливих учасників платформи є Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, завдання якого – забезпечувати право громадян на доступ до публічної інформації.
Окрім цього, Data+ допоможе сформувати план спільних дій, визначити відповідальних і строки виконання, а також змінювати пріоритети і розуміти, де потрібне підсилення спільної позиції.
Багато учасників першої зустрічі одразу висловили своє бажання долучитися до роботи платформи як експертизою, так і спільними діями. Окрім цього, учасники окреслили такі проблеми сфери, на які варто першочергово звернути увагу:
- Необхідний контроль за відновленням доступу до даних. Завдяки активній роботі Мінцифри та інших держустанов, у комітетах Верховної Ради України визначаються пріоритети відкриття тих чи інших наборів. За допомогою Data+ громадськість також може долучатися до цього процесу пріоритезації і формувати запити на конкретні набори.
- Відкриті дані — це важливий ресурс для громадян, адже українські сервіси на основі відкритих даних мають мільйони користувачів. Відповідно, варто стимулювати створення продуктів, які є корисними для бізнесу, громадськості, медіаспільноти.
- Громади потребують підтримки у публікації відкритих даних. Вони часто є розпорядниками унікальних даних на місцях, але їм не вистачає спроможності збирати, опрацьовувати й публікувати дані. Необхідно посилювати співпрацю на регіональному рівні, а також запроваджувати програми підтримки спроможності для громад.
- Відкриті дані є інструментом, що забезпечує прозорість процесів відбудови та відновлення. Це, у свою чергу, зміцнює відносини з партнерами і посилює міжнародну підтримку. Саме тому потрібно адвокувати відкриття даних.
Хочете розвивати сферу відкритих даних в Україні?
Кожен охочий може стати учасником платформи Data+ — запрошуємо до Facebook-групи.
Відеозапис першої зустрічі можна переглянути за посиланням.
Комунікаційна платформа Data+ створена Міністерством цифрової трансформації України завдяки проєкту «Підтримка цифрової трансформації» за підтримки USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Офіс ефективного регулювання BRDO.