Новини
21.03.2023

Рибна галузь буде реформована – революційний законопроєкт 7616 ухвалено в цілому

Державне управління в галузі рибного господарства буде перезавантажено.

Верховна Рада ухвалила в другому читанні революційний законопроєкт № 7616, який позитивно вплине на розвиток «рибного бізнесу» в Україні.

Документ розробили фахівці Офісу ефективного регулювання BRDO спільно з Державним агентством меліорації та рибного господарства України, Міністерством аграрної політики та продовольства України та представниками бізнесу.

Що змінює ЗП № 7616?

Однією з основних новел законопроекту є запровадження прозорих процедур розподілу водних біоресурсів, створення умов для недопущення монополії в риболовному господарстві та залучення нових суб’єктів господарювання на ринок.

Також документ передбачає:

  • створення Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства та цифрову трансформацію процедур видачі документів дозвільного характеру в галузі рибного господарства;
  • запровадження механізму декларування права на рибальство в електронній формі;
  • законодавче підґрунтя для впровадження системи простежуваності водних біоресурсів;
  • забезпечення всіх без виключення риболовних суден засобами дистанційного контролю;
  • встановлення законодавчих вимог до діяльності рибоприймальних пунктів, як важлива складова системи простежуваності та обліку добутих водних біоресурсів;
  • врегулювання орендних правовідносин щодо оренди гідротехнічних споруд для цілей аквакультури та гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм.

ЗП збільшить надходження до місцевих бюджетів, зменшить часові витрати бізнесу на отримання документів дозвільного характеру в електронній формі, зменшить адміністративне навантаження на працівників Держрибагентства. В результаті зросте кількість нових користувачів водних біоресурсів, а також якість і різноманіття продукції галузі.

Що таке електронні торги і чому вони важливі?

ЗП № 7616 також має остаточно запровадити прозорі електронні аукціони на право промислового добування водних біоресурсів.

Ці торги – важлива складова реформи рибного господарства в Україні. Їх було затверджено постановою Уряду №1479 від 30 грудня 2022 року.

Наразі в державній електронній торговій системі Prozorro.Продажі проведено 255 аукціонів, та укладено понад 170 договорів з переможцями електронних торгів.

У результаті держава в 2023 році вже отримала 106 млн грн. Ця цифра в 10 разів перевищує показники минулих років, зокрема, за весь 2022 рік за спеціальне використання водних біоресурсів було сплачено лише 10,2 млн грн.

ЗП № 7616  дозволить закріпити такий механізм реалізації прав не тільки в якості експериментального проєкту, а зробить аукціони міцною основою роботи галузі.

Вдячні народним обранцям за підтримку надважливого документа та продовжуємо роботу над реформою рибного господарства України.