Новини
05.07.2023

Україна наслідує закони СРСР щодо кримінальної відповідальності за поширення порноматеріалів, що не становлять суспільної небезпеки

Україна криміналізує розповсюдження порноматеріалів, посилаючись на документ 100-річної давнини.

Наразі Україна продовжує наслідувати радянську спадщину щодо кримінальної відповідальності за поширення порнографічних матеріалів, які не становлять суспільної небезпеки. В той час, як еротичний контент вже зібрав понад 31 млн гривень на цілі оборони нашої держави, законом виробництво й обіг порно в Україні повністю заборонені. Максимальною санкцією є позбавлення волі на 7 років.

Тисячі людей щороку зазнають кримінальних переслідувань за відповідною статтею. Як підстава для цього зазвичай вказується необхідність «виконання» Україною Міжнародної конвенції про запобігання обороту порнографічних видань та торгівлі ними. Пропонуємо розібратись, що це за договір.

Що таке Міжнародна конвенція про запобігання обороту порнографічних видань та торгівлі ними?

Документ було укладено в Женеві у вересні 1923 року, тобто практично 100 років тому. Одним з учасників конвенції на той момент був СРСР.

За інформацією Секретаріату ООН (лист МЗС від 13.01.2023 N 72/14-612-4714), незалежна Україна не є учасницею Конвенції ООН про припинення обігу порнографічних видань та торгівлі ними.

При цьому українські суди у вироках за ст.301 ККУ (Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів) вказують на порушення саме цієї Міжнародної конвенції. Науковці посилаються на неї як на підставу введення кримінальної відповідальності за розповсюдження будь-яких порнографічних матеріалів.

Витрачати кошти Державного бюджету та сили органів правопорядку і судів на притягнення до кримінальної відповідальності за діяння, що не є суспільно небезпечними і мають значний рівень розповсюдженості у суспільстві, є неприпустимим. Особливо під час війни.

Як виправити ситуацію?

Торік українські громадські організації спільно виступили за декриміналізацію створення, ввезення і розповсюдження порнографічної продукції (окрім зображень насильницьких дій, дій що загрожують життю людини та сексуальних актів за участі тварин).

Ініціативу підтримали понад двадцять громадських організацій та понад 70 осіб, які підписали відповідне звернення, розміщене на сайті BRDO.

Наголошуємо, що ми НЕ пропонуємо декриміналізувати:

  • Виробництво та обіг порнографічних матеріалів за участі неповнолітніх і тварин;
  • Виробництво та обіг порнографічних матеріалів, які зображують насильницькі дії та дії, що загрожують життю людини;
  • Розповсюдження порнографічних матеріалів серед неповнолітніх.

Групою громадських організації за участі BRDO напрацьовані пропозиції щодо проєкту закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо забезпечення свободи від втручання в приватне життя людини».

Закликаємо народних депутатів, представників громадських організацій та всіх небайдужих громадян підтримати розроблені нами зміни до законодавства, що базуються на досвіді країн ЄС, сучасних міжнародних конвенціях та здоровому глузді.