Україна значно спростила вимоги для імміграції іноземних ІТ-фахівців

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України оприлюднило зміни до наказу від 19 березня 2020 року № 283, що спрощують процедуру імміграції для іноземних фахівців, які бажають працювати в Україні. Експерти BRDO брали активну участь у розробці документу. 

Що передбачають зміни?
1. Розширення переліку професій

У попередній редакції наказу було визначено 10 професій, представники яких мали право на отримання дозволу на імміграцію. Водночас український ринок праці потребує фахівців значно більшої кількості професій. Оновлена редакція наказу враховує пропозиції ІТ-галузі та містить перелік з 23 професій. Це дозволить залучити більше іноземних ІТ-спеціалістів, які можуть бути залучені до роботи українських ІТ-компаній. 

2. Встановлення обов’язкових та додаткових вимог до кваліфікації

У попередній редакції наказу обов’язковою умовою для іноземців була наявність  вищої спеціалізованої освіти та підтвердженого досвіду роботи у сфері. Водночас багато іноземних ІТ-спеціалістів мають значний досвід роботи у сфері, але не мають спеціалізованої освіти, що жодним чином не впливає на їх фаховість та висококваліфікованість. 

Встановлення комбінації обов’язкових та додаткових вимог дозволить вирішити цю проблему. Обов’язкова вимога наявності підтвердженого досвіду роботи повинна доповнюватися принаймні однією з додаткових вимог: розмір доходу за професією за минулий календарний рік, або наявність вищої спеціалізованої освіти, або наявність усесвітньо визнаних сертифікатів у галузі.

3. Зменшення вимог до досвіду роботи 

Раніше мінімальний підтверджений досвід роботи складав 7 років. Проте в українській ІТ-галузі висококваліфікованим спеціалістом вважається особа з досвідом роботи від 3 років. Крім того, на українському ринку праці існує значний попит на іноземних ІТ-спеціалістів із досвідом роботи від 3 років. Саме тому зниження рівня вимог до досвіду роботи дозволить залучити ще більше спеціалістів до роботи в українських компаніях, які цього потребують. 

4. Встановлення невичерпного переліку документів, які можуть підтверджувати досвід роботи 

Раніше від іноземця вимагалося надати підтвердження досвіду роботи у галузі, але не було сформульовано загальних вимог до оформлення таких документів. Особливо гострою проблема є для тих ІТ-спеціалістів, які надавали послуги як самозайняті особи. Встановлення невичерпного переліку документів, які можуть підтверджувати досвід роботи, буде орієнтиром як для збору документів іноземцем, так і для державних службовців, які розглядають документи, подані іноземцем на підтвердження досвіду роботи. 

5. Групування професій за категоріями

Кваліфікаційні вимоги для професій групуються відповідно до їхніх категорій, а не зазначаються до кожної окремо. Це значно спростить сприйняття тексту наказу, адже ці вимоги в багатьох професіях однакові.

6. Встановлення розміру квот не для професії, а для категорії професій

У попередній редакції наказу встановлювався розмір квоти щодо кожної окремої професії. Водночас спрогнозувати на рік уперед, скільки фахівців у кожної зазначеній галузі подадуть документи на отримання дозволу на імміграцію, фактично неможливо. Як наслідок, за деякими професіями квоти можуть бути використані за кілька місяців, а за іншими — не будуть використані до кінця року. Встановлення розміру квот для категорії професій мінімізує такі ризики, оскільки в межах однієї категорії дисбаланс різних професій буде згладжуватися протягом року.

Що має бути далі?

Очевидно, що зміни, викладені вище, загалом покращують умови релокації для іноземних фахівців, які мають бажання працювати в Україні. Проте на шляху до ефективної процедури треба ще здійснити декілька кроків.

У першу чергу, Державна міграційна служба має суттєво скоротити строки на перевірку документів іноземців та почати оприлюднювати онлайн актуальну інформацію про кількість наданих дозволів за квотою висококваліфікованих спеціалістів та про кількість поданих заяв. 

Загальний строк розгляду документів не має перевищувати 10 календарних тижнів, хоча зараз це займає 9-12 місяців. 

Переглянути зміни до наказу Мінекономіки. 

[gview file=”https://brdo.com.ua/wp-content/uploads/2020/09/1847.pdf”]