Новини
12.06.2023

Європейський захист прав споживачів в Україні – ВРУ ухвалила законопроєкт № 6134 у цілому

Зовсім скоро українські споживачі отримають захист своїх прав так, як це робиться у Європі. Верховна Рада України 10 червня 2023 року ухвалила в цілому проєкт Закону № 6134 «Про захист прав споживачів», розроблений Мінекономіки спільно з командою BRDO. Тепер очікуємо набуття цим Законом чинності після підписання його Президентом України.

 Після розпаду СРСР Україна однією із перших розробила законодавство щодо захисту прав споживачів, проте на сьогодні існують критичні невідповідності між українською і європейською системами захисту прав споживачів. Новий законопроєкт покликаний усунути ці невідповідності і наблизити українське законодавство до європейського.

Які зміни пропонує законопроєкт?

1. Врегульовуються питання захисту прав споживачів у сфері електронної торгівлі:

  • На законодавчому рівні визначаються поняття електронного торговельного майданчика (маркетплейса), електронного сервісу порівняння продукції (прайс-агрегатора) та встановлюється їхня відповідальність за наявність достовірної інформації про продавців на вебсайтах маркетплейса та прайс-агрегатора. Таким чином, споживач стає більш захищеним у разі придбання товару неналежної якості в інтернеті і матиме гарантії на повернення своїх коштів.
  • Окрім цього, Держпродспоживслужба отримує повноваження на звернення до інтернет-провайдерів щодо блокування вебсайту тих субʼєктів господарювання, що не надали достовірної інформації на весайті про їх найменування, місцезнаходження, що унеможливлюватиме здійснення заходів державного нагляду (контролю) згідно із законодавством України.

2. Скасовується обовʼязок для продавців створювати й утримувати обмінний фонд товарів. До цього часу, у разі якщо споживач отримав товар неналежної якості, який потребує ремонту, то продавець зобовʼязаний на час ремонту такого товару надати споживачеві той же товар із обмінного фонду. Для цього витрачалися значні кошти підприємців на закупівлю такого товару й на утримання складів для його зберігання. Натомість, новим законопроєктом споживачеві надається право на заміну товару на такий же або аналогічний, наявний у суб’єкта господарювання, у разі, якщо ремонт товару, придбаного споживачем, потребує більше 14 календарних днів. Таким чином, у продавців зникає потреба в наявності обмінного фонду, а у разі його створення вони матимуть конкурентну перевагу.

3. Громадські обʼєднання споживачів отримують законодавче підґрунтя для участі у захисті прав споживачів та їх залучення до досудового вирішення споживчих спорів. Практика Європейського Союзу у сфері захисту прав споживачів свідчить, що споживачі краще захищені, коли до процесу їх захисту залучено громадські об’єднання споживачів, які можуть провести консультації для споживачів та надати їм практичну допомогу.

4. Запроваджується можливість надання продавцями документів, що підтверджують гарантійні зобов’язання, в електронній формі. Тобто споживачам не потрібно буде зберігати купу паперових гарантійних талонів, оскільки вони стануть доступними в онлайн-форматі.

Таким чином, Закон «Про захист прав споживачів» передбачає створення умов для досягнення взаємоузгодженості між системами захисту прав споживачів України та ЄС, забезпечення прозорої і чесної конкуренції між субʼєктами господарювання, особливо у сфері електронної торгівлі, а також надає споживачам нові інструменти у захисті їхніх прав.

Ми вдячні усім причетним до розробки законопроєкту і очікуємо на його швидку імплементацію.