Новини
02.07.2021

Зручні адмінпослуги та посилена відповідальність — Рада ухвалила законопроекти про реформу містобудування

Парламентарі ухвалили в першому читанні законопроекти #5655 та #5656, перший з яких покликаний створити нове законодавче підґрунтя для ефективного державного управління у сфері містобудівної діяльності. Окремим законопроектом депутати забезпечили фінансування надання адмінпослуг з цього питання. Експерти BRDO брали участь у розробці документів.

Перш за все, законопроекти передбачають тотальну цифровізацію адміністративних та інших послуг у сфері містобудування, що дозволить значно спростити й пришвидшити їх отримання. Так, законопроектом значно розширюється перелік адміністративних послуг, які надаються автоматично з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, без втручання людини. Звичайно, за умови, якщо всі необхідні відомості містяться в національних електронних інформаційних ресурсах та інформація, яка подана замовником,пройшла успішну перевірку. Водночас це мінімізує корупційні ризики, що гарантовано спрощує відносини між суб’єктами надання та отримувачами послуг.

Крім цього, у законопроекті №5655 удосконалено механізми притягнення до відповідальності за спроби обійти містобудівне законодавство, а контроль виконавчими органами сільських, селищних, міських рад за самочинним будівництвом  посилено.

“Законопроекти щодо реформування системи держбудархконтролю, проголосовані в першому читанні за підтримки конституційної більшості депутатів парламенту  це й наш власний Рубікон, і водночас – остаточний вирок корупційним «схематозам» у містобудуванні коментує Таїсія Барингольц, керівниця сектору “Будівництво” Офісу ефективного регулювання BRDO.

За її словами, цифровізація, персональна відповідальність, незалежність від стороннього впливу на ухвалення рішень, прозорість – це лише короткий перелік оновлень. 

“Законопроектами #5655 та #5656 ми цілком змінюємо будівельну галузь, робимо її більш інвестиційно привабливою та орієнтованою на розвиток громад та міст. Перше читання  це перший бій, до якого ми довго йшли. Дякуємо всім: парламенту, Мінрегіону, експертам і юристам, які причетні до цієї перемоги”,  резюмувала Таїсія Барингольц.

Наступним кроком буде внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення персональної відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. 

Загалом же прогнозується, що нові закони відчутно “оздоровлять” всю галузь: встановлять прозорі правила гри для всіх учасників ринку і покращать інвестиційний клімат, зокрема позиції України в рейтингу Світового банку “Doing Business”.

Більше інформації – на інфографіці нижче.