17.12.2021

РейдБарометр і боротьба з рейдерством

«Реєстраційне» рейдерство має багаторічну історію в Україні. Суть цього явища полягає в одержанні контролю над активами бізнесу шляхом маніпуляції з відомостями державних реєстрів. Але досі державні органи не володіють достовірними даними щодо стану і динаміки розвитку рейдерства.

Узагальнена статистика «реєстраційного» рейдерства не ведеться, а дані, що можуть прямо чи опосередковано свідчити про рейдерські атаки, розрізнені між різними державними органами та не узгоджуються між собою. Як наслідок, у суспільства відсутня можливість оцінити й виміряти ефективність «антирейдерських» ініціатив. У свою чергу, це посилює невдоволення громадян та бізнесу і відлякує потенційних інвесторів.

Окрім цього, державні органи, які повинні боротися з рейдерством, не мають інструментів для вимірювання цього явища і, відповідно, можливості визначити дієві подальші кроки для боротьби з ним та гарантування непорушності права приватної власності.  

Для того, щоб допомогти у вирішенні окреслених проблем, експерти Офісу ефективного регулювання (BRDO) напрацювали низку ініціатив, спрямованих на запобігання «реєстраційному» рейдерству.

Дорожня карта із запобігання рейдерству в земельній сфері

10 листопада 2021 року експерти Офісу ефективного регулювання BRDO презентували Дорожню карту із запобігання рейдерству в земельній сфері, розроблену за сприяння проекту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», що фінансується ЄС та впроваджується Світовим Банком.

Горизонт планування Дорожньої карти – 2 роки, при цьому основна увага приділяється усуненню вже наявних ризиків, а також розробці інструментів, що запобігатимуть появі нових.

Дорожня карта із запобігання рейдерству у земельній сфері

Завантажити

Презентація Дорожньої карти із запобігання рейдерству у земельній сфері

Завантажити

Протокол презентації Дорожньої карти і дискусії 10.11.2021

Завантажити

Індекс РейдБарометр

21 Грудня 2021 року експертами Офісу ефективного регулювання BRDO представлено РейдБарометр — індекс, що вимірює динаміку рейдерських атак.

РейдБарометр 2020 – це результат першої комплексної спроби оцінити стан «реєстраційного» рейдерства в Україні. Було проаналізувано динаміку рейдерських атак і здійснено оцінку ефективності органів державної влади у протидії рейдерству.

РейдБарометр сприятиме покращенню взаємодії та підзвітності інституцій сектору цивільної безпеки та системи правосуддя і допоможе державним органам органів формувати і коригувати державну політику у сфері гарантування права власності.

Індекс ґрунтується на комплексній методології розрахунку і складається з оцінки динаміки реєстраційного рейдерства, оцінки ефективності роботи державних органів у протидії рейдерству і сприйняття рейдерства суспільством.

Звіт "Оцінка стану реєстраційного рейдерства в Україні"

Завантажити

Методологія розрахунку РейдБарометр

Завантажити

Презентація "Оцінка стану реєстраційного рейдерства в Україні"

Завантажити

У вересні 2021 року експерти BRDO провели опитування щодо динаміки рейдерства, пов’язаного з незаконними діями реєстраторів (нотаріусів) в Україні: