Модернізація електронного облікового запису користувача, інтегрованого з екосистемою цифрового відновлення для відповідального управління (DREAM)
Період імплементації
червень 2023 - жовтень 2024
Ключові стейкхолдери
Уряд України, ЦОВВ, ДП, ОМС
Мета проєкту
Модернізація електронного облікового запису користувача, інтегрованого з екосистемою цифрового відновлення для відповідального управління (DREAM), для забезпечення прозорої, підзвітної та цифрової відбудови.
Ключові етапи проєкту
Проєкт розділено на три основні етапи:
- Початковий період, протягом якого будуть зібрані технічні вимоги до системи та проведено процес закупівель для розробки програмного забезпечення;
- Період впровадження, протягом якого виконуються роботи з розробки та впровадження програмного забезпечення відповідно до плану дій проєкту, розгортання системи;
- Період закриття, протягом якого розроблена система буде передана у власність Уряду України.
Опис проєкту
Масштаб руйнувань, спричинених повномасштабною військовою агресією рф, охоплює сотні тисяч житлових будівель, закладів охорони здоров’я, освітніх закладів, об’єктів інфраструктури та інших. Масштаб наслідків російської агресії настільки значний, що потребує широкого й амбітного планування їх подолання. І хоча повноцінний процес відбудови буде завершуватись вже після припинення бойових дій, для його оптимальної реалізації необхідно розпочати якісне планування прозорих, ефективних та підзвітних процесів якнайшвидше. Для уніфікації та оптимізації процесів управління відбудовою командою BRDO разом із Open Contracting Partnership та Transparency International Ukraine було розроблено концепцію державної цифрової екосистеми управління відновленням – Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management (DREAM). Над створенням та впровадженням DREAM працює велика команда, яка крім названих організацій складається з Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державного агентство відновлення та розвитку інфраструктури України та коаліції RISE Ukraine – Coalition for Reconstruction. Для ефективного впровадження DREAM при вказаних органах влади було створено проєктний офіс на базі Open Contracting Partnership.
Для ефективної реалізації процесів відбудови всі дані про проєкти відбудови мають бути зібрані в єдину «парасолькову» систему управління відбудовою. Однак, низка державних та місцевих органів влади й ОМС, що є або будуть визначеними відповідальними за фіксацію збитків та згодом стануть відповідальними за відбудову/відновлення пошкоджених об’єктів та інших проєктів відновлення, будуть використовувати в якості інструментарію управління проєктами та їх імплементації галузеві рішення, що їх утримують та адмініструють окремі ЦОВВ, уповноважені агентства, або підпорядковані їм ДП.
Для коректного збору даних необхідно, щоб:
- всі органи та установи, задіяні у процесі відновлення/відбудови, мали власні галузеві системи збору даних або доступ до універсальних систем;
- всі галузеві системи збору даних використовували єдиний стандарт машиночитного опису проєктів відновлення/відбудови та технічну можливість передавати ці дані до «парасолькової» системи.
Водночас, більшість органів наразі не мають таких систем, або не можуть впровадити в них необхідний стандарт.
Таким чином, модернізація електронного облікового запису користувача, інтегрованого з екосистемою цифрового відновлення для відповідального управління (DREAM) спрямована на:
- уніфікацію та оптимізацію збору інформації, планування, координації, управління, нагляду, інклюзивності та комунікацій щодо відбудови країни;
- максимальне залучення державних органів до процесу ефективного управління відбудовою;
- надання державним органам технічної спроможності у створенні власних рішень відповідно до специфіки своєї діяльності;
- створення відкритих даних про проєкти відбудови.
Це цифрове рішення стане єдиним простором для: збору інформації, планування, координації, управління, нагляду, інклюзивності та комунікацій щодо відбудови країни. Модернізація електронного облікового запису користувача зробить процес управління відбудовою має відкритим для всіх, тож передбачає створення єдиного вікна для підвищення ефективності та прозорості післявоєнних державних інвестицій та ефективного відновлення всіх інфраструктурних об’єктів, незалежно від джерела фінансування, будь то кошти державного бюджету, допомога від донорів, кредитні кошти міжнародних фінансових організацій, фінансові ресурси багатосторонніх банків розвитку тощо.
Таким чином, користувачами системи є:
- Уряд України, ЦОВВ, ДП
- Органи місцевого самоврядування
- Фінансовий контрібутор процесів відбудови
- Бізнес
- Громадянське суспільство
Система має покривати всі основні етапи життєвого циклу проєктів. У межах кожного з етапів мають бути охоплені такі процеси як: ініціація і опис проєктів, їх обґрунтування, планування, структурування, проєктування, громадське обговорення, бюджетування, пошук фінансування, пов’язані закупівлі, контрактування, виконання проєкту і пов’язане адміністрування договору включно, оплата виконаних і прийнятих робіт, супутніх товарів та послуг, завершення проєкту.
За підтримки проєкту «Ефективне державне управління завдяки GovTech і прозорості в Україні», що впроваджується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Німеччини.