Мета реформи
Створити сучасні та ефективні інструменти регулювання для розвитку ринку бджільництва.
Механізм
Оновлення законодавства, запровадження обов’язкової реєстрації бджолярів, забезпечення умов для ефективної комунікації між пасічниками й аграріями, щоб запобігати отруєнню бджіл засобами захисту рослин.
Інструмент
Наказ Мінекономіки №338 «Про деякі питання у сфері бджільництва», проект Закону України «Про бджільництво», розроблені за участі експертів BRDO.
Ще з 2018 року BRDO займається реформою галузі бджолярства. Того ж року наші експерти дослідили «Регулювання ринку меду» й узяли участь у розробці розробці ухваленого у 2021 році Наказу Мінекономіки №338. 2019 року BRDO спільно з Мінагрополітики розробили Наказ №330 Мінагрополітики «Про затвердження вимог до меду», а 2020 року експерти Офісу взяли участь у розробці законопроекту №3740 «Про внесення змін ЗУ «Про бджільництво», покликаний комплексно вирішити проблеми галузі.
Що пропонується?
BRDO пропонує запровадити добровільну реєстрацію бджолярів в органах місцевого самоврядування, проте не як підприємців, а для обліку, аби повідомляти їх про можливе застосування засобів захисту рослин, що є шкідливими для пасік. Важливо, щоби ця реєстрація була простою та безкоштовною і займала якомога менше часу.
Крім того, пропонується спростити форму паспорту пасіки, створити єдину базу даних щодо виданих або анульованих документів, а головне деталізувати роботу з профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин. Виробники меду завчасно отримуватимуть інформацію про застосування засобів захисту рослин аграріями, а також зможуть офіційно засвідчувати отримані збитки через необачність аграріїв.
Щоб це реалізувати, експерти BRDO підготували проект наказу Мінекономіки «Про деякі питання у бджільництві», який, зрештою, був схвалений Міністерством економіки у березні 2021 року.
Зокрема, документом встановлюється:
- затвердити Інструкцію з профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин;
- затвердити нову форму паспорту пасіки та порядок його видачі;
- затвердити процедуру реєстрації пасіки;
- визначити такою, що втратила чинність, радянську “Инструкцию по профилактике отравления пчел пестицидами” від 14.06.1989.
Далі — ухвалення Закону України «Про бджільництво». Також Україна має гармонізувати власне законодавство відповідно до зобов’язань перед ЄС і тих вимог, які Євросоюз висуває до виробників у частині реалізації політики Європейського Зеленого курсу (Green Deal).
Чому це потрібно Україні?
За даними 2019 року, Україна входить у п’ятірку головних країн-експортерів меду із часткою 5,7% від усіх світових запасів цього натурального солодкого продукту. Проте ми сміливо могли би претендувати на лідерство у сфері бджільництва.
Величезна кількість вимог і інструментів регулювання не дає бізнесу чіткого розуміння правил поведінки на ринку. Саме тому системний перегляд якості регуляторного поля є вагомим кроком задля вирішення наявних проблем та спрощення умов ведення агробізнесу в Україні.