29.11.2021

Відкриття космічної галузі для приватного бізнесу

Мета реформи

Стимулювання розвитку потенціалу української космічної галузі та залучення інвестицій.

Механізм

Оновлення законодавства.

Інструмент

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання космічної діяльності», Постанова КМУ №197 «Про затвердження Порядку видачі (відмови у видачі, анулювання) дозволів на провадження окремих видів космічної діяльності», Постанова КМУ №198 «Про затвердження Порядку подання декларації про провадження господарської діяльності у сфері космічної діяльності».

Що пропонується?

Порядком визначається видача дозволів на такі види діяльності:

  • випробування (окрім комп’ютерних) ракет-носіїв, зокрема їх агрегатів та складових частин і космічних апаратів;
  • запуски ракет-носіїв та/або космічних апаратів;
  • управління космічними апаратами на навколоземній орбіті або в космічному просторі;
  • повернення космічних апаратів та/або їх складових частин, що повертаються з навколоземної орбіти або космічного простору на Землю.

Видача та анулювання дозволу здійснюється Державним космічним агентством на безоплатній основі протягом 90 календарних днів із дня надходження заяви та необхідних документів. Заяву на видачу дозволу та відповідні документи можна подати як в електронній, так і в паперовій формі.

Окрім того, Законом передбачено декларативний принцип доступу на ринок космічної діяльності для безпечних видів діяльності (наукові космічні дослідження, розроблення, виробництво, ремонт і технічне обслуговування космічних об’єктів).

Відповідно до ухваленого Порядку, така декларація подається суб’єктом господарювання до ДКА безпосередньо або через ЦНАП у паперовій або електронній формі, не менш як за 5 робочих днів до початку здійснення космічної діяльності. Також безоплатно.

Чому це потрібно Україні?

Раніше космічною діяльністю в Україні могли займатися лише державні компанії, що стримувало розвиток галузі. Відтепер довготривалу заборону знято, тож приватні компанії також зможуть розвивати її потенціал.

При цьому під контролем космічного агентства залишаються потенційно небезпечні види діяльності – випробування, запуск ракет, а також управління і повернення космічних апаратів на Землю.

Запроваджені зміни дозволять Україні посісти належне місце у світовій космічній сфері, залучити інвестиції та створити додаткові робочі місця.