29.11.2021

Спрощення працевлаштування іноземних ІТ-фахівців

Мета реформи

Усунення бар’єрів для працевлаштування іноземних фахівців в Україні, зменшення часових витрат і грошових витрат.

Механізм

Спрощене отримання посвідки на проживання, реєстрація платниками єдиного податку без посвідки на проживання для іноземців.

Інструмент

Закон України «Про електронні комунікації», Постанова КМУ №933, Указ Президента України №420/2020 «Про деякі заходи щодо залучення підприємців, висококваліфікованих спеціалістів, які є громадянами Республіки Білорусь».

Що пропонується?

Українська ІТ-індустрія вкрай зацікавлена в іноземних ІТ-фахівцях. Форма співпраці з ФОП є головною моделлю роботи галузі. У 2020 році Уряд затвердив квоти на імміграцію, за якими високоспеціалізовані спеціалісти можуть подати заяву на отримання посвідки на постійне проживання. Однак використати механізм квот на практиці досить складно, оскільки іноземець не мав можливості бути ФОП-платником єдиного податку під час оформлення документів для імміграції. Адже процес імміграції є тривалим: заява про надання дозволу на імміграцію розглядається до року, ще до 15 робочих днів йде на отримання посвідки.

Відтепер іноземні ІТ-фахівці, що вирішать імігрувати в Україну за квотами, під час очікування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання зможуть легально працювати як ФОП на єдиному податку третьої групи.

Вирішення проблеми надмірно зарегульованої процедури працевлаштування іноземців в Україні, відображене в ухвалених документах, запропоноване в аналітичному документі — Зеленій книзі сектору ІТ&Телеком “Регулювання ринку розробки програмного забезпечення”, оприлюдненій у жовтні 2017 року.

Чому це потрібно Україні?

Можливість іноземців працювати в ІТ-галузі як ФОП-спрощенці — це конкурентна перевага України. До 2020 року фактично єдиною можливістю іноземців працювати в ІТ в Україні було офіційне працевлаштування співробітника у штат. Для цього роботодавець мав отримати дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, а іноземець — посвідку на тимчасове проживання. І тільки після цього спеціаліст міг відкривати ФОП на спрощеній системі оподаткування, в той час як продовжував бути найманим працівником.

 

З 2020 року доступним став механізм імміграції, що дає можливість ІТ-фахівцям працювати як ФОП без додаткових обмежень. Крім того, з жовтня 2020 року іноземцям не потрібно робити “зайвий виїзд” із України для того, щоб оформити посвідку на тимчасове проживання в Україні.