BRDO розпочинає перегляд ринку криптовалют

19-03-2018

На 13 березня 2018 року загальна капіталізація ринку криптовалют складала 370 мільярдів доларів. Добовий об’єм торгівлі криптовалютами перевищує 15 мільярдів доларів, а за останні 30 днів загальний обсяг торгівлі криптовалютами становив 400 мільярдів доларів.

Через особливості ринку криптовалют встановити обсяг українського ринку точно неможливо, а грунтовний аналіз його обсягів не проводився. При цьому у 2017 році Україна була у ТОП-10 країн за кількістю користувачів Bitcoin, за оцінками forklog.consulting та axon.partners. Беззаперечним є факт зростання інтересу українців до ринку криптовалют та збільшення операцій на ринку, про це свідчить в тому числі зростання об’ємів торгів та торгових пар на популярній українській біржі криптовалют KUNA.

При цьому ринок в Україні розвивається в умовах правової невизначеності. Це створює проблеми як для досягнення цілей державного регулювання, так і для правової захищеності учасників ринку. Наприклад, НБУ у своїх листах 2014 року надавав роз’яснення, що Bitcoin є грошовим сурогатом, і суди посилаються на відповідні листи при розгляді справ. Використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються. Однак разом з цим у 2017 році була спільна заява фінансових регуляторів, яка каже про неможливість визначення правової природи криптовалют, у якій значиться, що криптовалюти не є грошовим сурогатом, при цьому така спільна заява не оформлена у вигляді офіційного документу та не має юридичного статусу.

Питання класифікації та оподаткування операцій, бухгалтерського обліку, ліцензування чи інших обмежень щодо діяльності з криптовалютами також не мають однозначного вирішення в рамках поточного законодавства. Можна стверджувати, що ринок криптовалют активно розвивається без державного регулювання. При цьому держава має визначити:

  • правовий статус криптовалют;
  • цілі державного регулювання ринку;
  • класифікацію операцій з криптовалютами;
  • оподаткування операцій з криптовалютами;
  • способи запобігання відмиванню коштів за допомогою криптовалют;
  • способи захисту споживачів на ринку криптовалют.

BRDO розпочинає перегляд ринку криптовалют в Україні та закликає всіх, кому небайдужа дана тема, приєднуватися.

Партнери