Офіс ефективного регулювання BRDO пропонує скасувати цінове регулювання на ринку міжнародного зв’язку обсягом понад 98 млн євро на рік. Відповідний аналіз опублікований на сайті BRDO.
Коли іноземний абонент телефонує українському абоненту, іноземний оператор має сплатити українському оператору за послугу термінації (завершення) трафіку. Розмір плати за термінацію одиниці міжнародного трафіка (однієї хвилини розмови) називається розрахунковою таксою термінації (IMTR — international mobile termination rate).
Процес визначення ринкових такс термінації двосторонній — українські оператори та їх іноземні партнери домовляються про взаємовигідні такси, за якими трафік буде термінуватись на мережах українських операторів та на мережах їх іноземних партнерів.
Якщо одна з двох сторін підвищує таксу термінації — інша може також її підвищити. Однак українські оператори вимушені термінувати трафік за низькими таксами, адже обмежені рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ).
У 2017 році НКРЗІ зобов’язала українських операторів приймати міжнародний трафік через за ставкою 0,10 євро за хвилину. Водночас іноземні оператори можуть брати за ту саму послугу 0,15 – 0,20 євро і більше. Українські оператори не мають права відмовити у термінації трафіку, навіть якщо це їм невигідно.
Оскільки термінація трафіку за низькою ціною для операторів-посередників гарантована, вони можуть запропонувати іноземним операторам доставку трафіку в Україну значно дешевше, ніж якби іноземні оператори домовлялись безпосередньо з оператором мобільного зв’язку. Доходи посередників від транзиту міжнародного трафіку зросли в 2,7 разів тільки у 2017 році. Загалом, у 2020 році, ринок транзиту міжнародного трафіку за регульованою ставкою склав 2,5 млн євро, а ринок термінації міжнародного трафіку 98 млн євро.
“Ми вважаємо, що необхідно скасувати цінове регулювання IMTR в Україні. Поточна ситуація позбавляє українських операторів свободи ціноутворення, послаблює їх переговорні позиції та штучно збільшує посередницький ринок транзитерів трафіку”, — зазначив Ігор Самоходський, керівник сектору “IТ та Телеком” BRDO.
Таке цінове регулювання не відповідає ринковим вимогам. BRDO закликає НКРЗІ скасувати цінове регулювання IMTR, а саме — вимогу пп. 2 п. 1 рішення НКРЗІ № 456 від 30.08.2016.