Дослідження: Як відкриті дані впливають на містобудівну галузь

Експерти Офісу ефективного регулювання (BRDO) в межах проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» та за сприяння Міністерства цифрової трансформації дослідили вплив застосування відкритих даних ДАБІ на вирішення суспільних проблем в Україні.

Аналітичний звіт (доступний також англійською мовою) «Вплив відкритих даних Державної архітектурно-будівельної інспекції» є першим із серії тематичних досліджень, у яких розглядається вплив оприлюднення даних різних галузей на життя громадян, провадження бізнесу та діяльність органів влади.

Автори дають якісну оцінку Реєстру ДАБІ на прикладі семи сценаріїв використання даних через проведені інтерв’ю з учасниками будівельного ринку, керівниками сервісів, створених на основі відкритих даних, співробітниками ДАБІ та журналістами.

У звіті зібрано приклади рішень на основі відкритих даних, журналістських розслідувань та описано їхній вплив. Скажімо:

  • Дані ДАБІ найчастіше використовуються представниками громадського сектору та журналістами для боротьби з порушеннями містобудівного законодавства. Наприклад, розслідування активіста Георгія Могильного та використання сервісу «Urbandata» і чат-бота «Dabibot» для перевірки дозволів на будівництво.
  • Інвестори у житлову нерухомість можуть уникнути вкладень у ризикові об’єкти, скориставшись сервісами «Monitor.Estate», «Bild.ua».
  • Інструмент «Мапа реновації» допомагає активістам моніторити порушення та запобігати незаконним реконструкціям чи знесенню пам’яток архітектури. 
  • Учасники будівельного ринку можуть ретельніше обирати контрагентів завдяки сервісам для аналізу судових спорів – «Суд на долоні», NORA.
  • Зрештою, відкриття даних реєстру викликало широке обговорення корупційних факторів довкола ДАБІ та стало поштовхом до боротьби з корупцією у будівельній сфері.

 Також, відсьогодні (24 вересня) на Державному порталі відкритих даних доступні дані про декларативні та дозвільні документи з нового Реєстру будівельної діяльності, в розробці якого брали участь експерти Офісу ефективного регулювання (BRDO). Він запрацював 6 липня цього року в межах реалізації Єдиної державної електронної системи у галузі містобудування України. 

На відміну від попереднього реєстру, за який відповідала ДАБІ, новий Реєстр будівельної галузі має низку важливих нововведень:

  • розширено перелік полів, яких до цього взагалі не вносили і які були доступні лише на папері;
  • вся інформація є актуальною, структурованою та захищеною від несанкціонованих змін;
  • наявність унікального ідентифікатора, що дає змогу прив’язати до об’єкта будівництва всі дозвільні документи, містобудівну та проєктну документацію, відомості про учасників;
  • наявність координат для точного виявлення об’єкта будівництва.

Станом на 15 вересня 2020 року новий Реєстр будівельної галузі вже містив дані понад 27 тисяч декларативних та дозвільних документів. Відкриті дані Реєстру, представлені у форматі Json, оновлюватимуться щотижня та є доступними за посиланням. 

ДОВІДКА
  1. Міністерство цифрової трансформації України – центральний орган виконавчої влади, що відповідає за впровадження політики Уряду щодо електронного урядування, інформатизації, розвитку інформаційного суспільства, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, цифровізації органів державної влади. Міністерство цифрової трансформації України разом з іншими органами державної влади та міжнародними партнерами сприяють впровадженню електронних послуг у багатьох сферах економіки – будівництво, земельні послуги, екологія, реєстрація бізнесу, оформлення субсидій, державна допомога тощо. Вебсайт: https://thedigital.gov.ua/
  2. Проєкт USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Урядом Великої Британії через UK aid і підтримує Уряд України у реалізації видимих та успішних реформ у державному управлінні та послугах із метою значного зменшення та викорінення корупції. Проєкт TAPAS сприяє реформам електронного урядування у межах трьох компонентів: забезпечення широкомасштабного використання електронних публічних закупівель; підтримка ефективних програм відкритих даних по всій Україні; створення дієвих електронних сервісів для боротьби з корупцією. Проєкт виконується Фондом Євразія, розташованим у США, що є міжнародною організацією з розвитку, яка сприяє ефективному управлінню та розвитку громадянського суспільства. Більше про проєкт: http://tapas.org.ua/
  3. Офіс ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office) – незалежний експертно-аналітичний центр, який фінансується міжнародними донорами, у тому числі Європейським Союзом у межах проєкту FORBIZ та Ініціативи EU4Business. Ми націлені на покращення умов ведення бізнесу та інвестиційної привабливості України, стимулювання розвитку підприємництва та налагодження публічного діалогу між бізнесом та владою. Більше про центр: https://brdo.com.ua/