Монополісти без контролю: півроку зволікання у державних рішеннях призвели до тарифної кризи на ринку газу

Лише в середині 2020 уряд відзвітував про відмову від ПСО (покладання спеціальних обов’язків на постачальників природного газу) та перехід на ринкове ціноутворення на газ для побутових споживачів. 

Однак, із “несподіваним” приходом зими традиційно зросла вартість енергоносіїв на світових біржах, що призвело і до подорожчання газу в Україні. Правда, у нас до європейського рівня ціни додалась ще внутрішня специфіка — безмежна жадібність газових олігархів. Через свої газзбути вони накручують ціну на 30-40% порівняно з незалежними трейдерами та не дають можливості споживачам вільно переходити до інших постачальників.

Крім того, зазнало провалу впровадження процедури переходу споживачів від одного постачальника газу до іншого: 

  • громадяни не поінформовані про механізм переходу
  • перехід не є автоматичним (може тривати довго та блокуватися діючим постачальником)
  • постачальники ховають від споживачів EIC-код, необхідний для зміни постачальника

У результаті замість того, щоб вести складну роботу із врегулювання та удосконалення ринкових механізмів, а також забезпечення адресної допомоги вразливим верствам населення, уряд вирішив повернутись до державного регулювання ціни на газ. 

“Автори рішення називають це «встановленням справедливих цін на газ», забуваючи, що справедливою може бути лише ринкова ціна, а будь-яке штучне регулювання призводить до перекосів ринку, втрат інших його учасників (як це до сьогодні працює на ринку електричної енергії). І це вже не кажучи про негативні наслідки для держави загалом в частині ймовірних претензій МВФ та європейських партнерів”, — підсумовує керівник сектору “Енергетика” Антон Зоркін.  

Офіс ефективного регулювання закликає уряд мобілізувати всі зусилля задля забезпечення фіксації результатів реформи, а також максимально спростити та пришвидшити процедуру зміни постачальників та унеможливити зловживання облгазів в цьому процесі. При цьому забезпечити надання адресних субсидій споживачам, для яких зростання вартості газу стало критичним.

Оскільки газзбути зловживають монопольним становищем, рішенням уряду замість встановлення фіксованих тарифів на газ необхідно ухвалити пакет заходів щодо боротьби з надзвичайною ситуацію у секторі енергетики, у якому тимчасово обмежити рентабельність монополістів.

Нагадаємо, що Офіс ефективного регулювання звернувся до АМКУ щодо можливих порушень конкурентного законодавства з боку облгазів.