Скасування пайової участі: мінус корупційна схема – плюс до притоку інвестицій

20 вересня ВРУ у другому читанні прийняла законопроект №1059 щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні. Документ містить комплексні рішення, що дозволять країні значно покращити бізнес-клімат і просунутися в Doing Business, зокрема – скасовує з 1 січня 2021 року збір з інвестицій – пайовий внесок у будівництві.

Пайова участь в Україні давно перетворилася на корупційний податок, що відлякує інвесторів і геть не сприяє розвитку та притоку інвестицій. Цей своєрідний «податок на інвестиції» встановлювався місцевою владою на свій розсуд для кожного окремого забудовника і міг становити від 0 до 10% від вартості будівництва. Розмір залежав виключно від «домовленостей», а цільове використання коштів, що мали спрямовуватись на розвиток соціальної інфраструктури, неможливо відслідкувати.

Ручне адміністрування і численні можливості для маніпуляцій при нарахуванні «пайової» – фактори, які неможливо виправити. Розуміючи важливість створення комфортних умов для залучення інвестицій в економіку, європейські країни десятиліття тому скасували цей вид оподаткування інвесторів. Тепер нарешті прибираємо його в Україні!

Протягом 2020 року діятиме перехідний період, коли пайова участь буде сплачуватись за чіткими правилами – виключно грошовими коштами і за зниженими ставками:

  • для нежитлових будівель та споруд – 4% загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта;
  • для житлових будинків – 2% вартості будівництва об’єкта;
  • для всіх промислових об`єктів – 0!

До кінця року також мають бути внесені зміни до законодавства, що унормують порядок передачі інженерних мереж від забудовників на баланс міста. Таке рішення є результатом компромісу між необхідністю залучати інвестиції й можливістю громад запустити відповідні компенсатори.

Ще одним важливим аспектом законопроекту 1059 є введення у законодавство поняття довірчої власності, яка підвищує захист прав кредиторів. А це – шлях до зниження кредитних ризиків і, як результат – до зниження кредитних ставок. Окрім того, вдосконалюється процесуальне законодавство, а також пропонуються додаткові механізми захисту прав та інтересів міноритарних інвесторів.

Усі ці напрацювання, над якими Офіс працював протягом кількох років, допоможуть Україні увійти в топ-40 рейтингу Doing Business уже в 2020 році.