Пережити інспекційні перевірки: презентація “Помічника підприємця” та посібника “Легкі перевірки: порадник для бізнесу”

15 червня у приміщенні УКМЦ відбулась презентація функціоналу порталу “Помічник підприємця” на платформі inspections.gov.ua та посібника “Легкі перевірки: порадник для бізнесу”, покликаних спростити підготовку підприємців до зустрічі з державними інспекторами.

Обидва інструменти створені за ініціативою   Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України” у співпраці з Державною регуляторною службою, Офісом ефективного регулювання BRDO та EasyBusiness та є абсолютно безкоштовними для користувачів. 

У презентації та панельній дискусії “Державні перевірки: пережити не можна сховатися” взяли участь, зокрема, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Дмитро Романович, народний депутат України Ярослав Рущишин і т.в.о. Голови Державної регуляторної служби України Олег Мірошниченко.

“Поки наші підприємці не будуть себе комфортно почувати в Україні, зовнішні інвестори сюди не прийдуть. Бізнесу потрібно довіряти. Переконаний, що треба вводити презумпцію невинуватості у процесі здійснення державних перевірок”, — сказав народний депутат України Ярослав Рущишин

Він додав, що “порушення і навіть недоплата податків у держбюджет не можуть розглядатися у площині кримінального законодавства, адже це додатковий механізм зловживань і тиску на бізнес. Дуже важливо, щоб підприємці мали власні осередки на місцях для відстоювання прав бізнесу, а місцева влада — повноваження для їх захисту”.

Дмитро Романович, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, зауважив:

“Мета міністерства завершити перехід на ризикорієнтовану модель проведення перевірок бізнесу. Ми прагнемо зробити інспекційну діяльність більш сервісною та виправданою. Тут ми працюємо і в напрямку дерегуляції, аби знизити вимоги до бізнесу та саму кількість та якістьперевірок, так і в напрямку змін підходів до визначення ризиковості та захисту споживачів”.

“Я вірю, що оцінити актуальність та зручність таких інструменти може тільки сам бізнес: жодна статистика звернень не може надати відповідь, наскільки стресовим насправді був процес державного контролю для підприємців, й наскільки нам разом вдастся пояснити, що перевірки можуть не тільки жахати бізнес, а й бути корисним помічником. Нагадаю лише, що станом на сьогодні, законодавство передбачає зняття заборони на перевірки в останній день місяця, в якому Уряд скасує карантинні заходи, тож такі інструменти для допомоги бізнесу залишаються на часі”, — прокоментував Олег Мірошниченко, т.в.о. Голови Державної регуляторної служби України

Олексій Дорогань, виконавчий директор Офісу ефективного регулювання BRDO, пояснив, для чого впроваджуються інструменти допомоги для підприємця: “Ми змінюємо правила, щоб бізнесу було легше працювати в Україні. Навіщо ми боремося з бюрократією? Україна залишила у спадок застарілі та корупційні механізми, які заважають бізнесу, але жодним чином не допомагають йому”. 

“Окрім корупції, основною проблемою є те, що підприємець залишається сам на сам з інспектором, який краще знається на правилах і порушеннях, а отже, бізнес програє в будь-якому випадку. Тобто перевірки були способом полювання на підприємців. Ми хочемо зробити так, щоб підприємець був на рівних із інспектором та знав, що йому робити до, під час та після державної перевірки. У цьому йому допоможуть наші нові онлайн-сервіси для підприємця”, — зазначив Олексій Дорогань.

Кому стануть у нагоді “Помічник підприємця” та посібник

Усім, хто стикається з державними перевірками — тобто, бізнесу. 

Зазвичай, підприємці не завжди можуть дозволити скористатись послугами фахового юриста, або ж не завжди докорінно знають, коли відбуватимуться державні перевірки його бізнесу, як потрібно до них підготуватися, на що звернути увагу під час перевірки та як захистити себе від ймовірних незаконних дій інспекторів. Вирішити ці проблеми покликані  “Помічник підприємця” та “Легкі перевірки: порадник для бізнесу”.

Де знайти “Помічник підприємця” та посібник “Легкі перевірки: порадник для бізнесу”

Обидва інструменти знаходяться на Інспекційному порталі за адресою: inspections.gov.ua/ready4/. Якщо користувач не знатиме точної веб-адреси “Помічника підприємця” та “Посібника”, на Інспекціному порталі inspections.gov.ua буде розміщено інформаційний банер, який вестиме на потрібну сторінку.

Про що можна дізнатися у посібнику?

“Легкі перевірки: порадник для бізнесу”— покрокова інструкція про те, як бізнесу правильно проходити перевірки контролюючих органів. Відповідаючи на запитання в покроковій схемі, підприємець зможе виявити етап перевірки, на якому він зараз знаходиться.

Посібник підказує, як підприємець може діяти на трьох етапах — до, під час та після перевірки. Кожен етап — вичерпний перелік кроків, через які повинен пройти підприємець, щоб перейти до наступного етапу.

Кожен крок – це окремий розділ посібника, який повністю описує алгоритм дій підприємця впродовж перевірки. Кожен крок включає:

  • Законодавство. Зрозуміло пояснені законодавчі вимоги щодо того чи іншого питання.
  • Алгоритм дій. Кілька запитань, на які підприємці повинні дати відповідь на кожному кроці. Після цього буде зрозуміло, чи можна продовжувати перевірку чи потрібно писати скаргу/звернення на контролюючий орган.
  • Практичні поради. Детально прописані поради від юриста про те, як себе поводити себе на кожному кроці.
  • Корисні посилання. Посилання на першоджерела, якщо у підприємців виникне необхідність докладніше дослідити законодавство.
  • Приклади документів. Зразки документів з поясненням того, що вони повинні містити відповідно до законодавства.

Посібник допоможе підприємцям дізнатися, як повинна проходити перевірка відповідно до законодавства, і як потрібно діяти, якщо щось іде не так. 

Із чим допоможе “Помічник підприємця”

Для зручності користувача функціонал порталу поділений на інструменти та рекомендації до, під час та після перевірки. Розширені функції представлені у особистому кабінеті, який за допомогою коду ЄДРПОУ може зареєструвати кожен підприємець. У ньому можна побачити досьє свого підприємства, календар планових та позапланових перевірок. Крім того:

До перевірки користувач зможе:

  • дізнатися, чи будуть перевіряти його бізнес і коли очікувати на інспекторів
  • самостійно оцінити ступінь ризику свого підприємства
  • перевірити наявність уніфікованих форм актів у контролюючих органів

Під час перевірки завдяки “Помічнику підприємця” користувач може переконатись:

  • чи має інспектор підстави перевіряти його бізнес
  • що інспектор за законом повинен зробити до початку та під час перевірки

Після перевірки “Помічник підприємця” порадить, як:

  • перевірити правильність складеного акта та розпорядчого документа
  • оцінити роботу інспектора 
  • за потреби — оскаржити дії інспектора та результати перевірки

Для оперативної консультації користувача розробники передбачили Телеграм-бот із підказками. Він може бути корисним уже під час проходження перевірки. 

За детальною інформацією та коментарями просимо звертатись: Юлія Решітько, комунікаційниця Офісу ефективного регулювання BRDO,  +380509979360

#Ready4inspections #EasyПеревірка

Окрім цього, 2 липня відбудеться онлайн-тренінг із користування “Помічником підприємця”. Щоб полегшити використання сервісу для підприємців, ми крок за кроком пояснимо правила роботи з інструментом у форматі відеоконференції.

Посилання для реєстрації.