Правовий статус криптовалют без змін законів

16-10-2018

За матеріалами: jurliga.ligazakon.ua

Ринок криптовалют в Україні розвивається. Лише на трьох основних біржах добовий обсяг торгів пар криптовалюта / гривня становить 1-2 млн дол. США на добу.

Однак, держава досі не дала відповіді, чим є криптовалюти відповідно до законодавства. А ще, за якими правилами має функціонувати цей ринок. Така правова невизначеність створює ряд проблем, зокрема:

  • для ринку – складнощі з банківським обслуговуванням;
  • для держави – відсутність податкових надходжень.

В контексті правового статусу криптовалют варто відокремити два принципово різні питання:

1. Чим є криптовалюти відповідно до чинного законодавства України та як мають оподатковуватись операції з ними?

2. Яка правова природа криптовалют та яким має бути оптимальне регулювання ринку (включаючи питання оподаткування, фінансового моніторингу, ліцензування тощо)?

Відповіді на ці питання лежать у різних площинах. Перше питання вирішується через роз’яснення чинних норм законодавства, а   друге – через зміни до законів України. Власне для вирішення обох питань Мінфін і створює робочу групу щодо криптовалют.

Саме перше питання є пріоритетним, оскільки стосується принципу правової визначеності та верховенства права. А от відповідь на друге – лежить у площині політичних дискусій, експертних обговорень та вивчення світового досвіду.

Криптовалюти перестали бути грошовим сурогатом з березня 2018 року. Але й досі немає відповіді як класифікувати операції з ними. Тобто, криптовалюти є дозволеними об’єктами цивільного обороту в Україні (детальні пояснення на ст. 15 Зеленої книги). Проте офіційної позиції ДФС чи Мінфіну щодо оподаткування операцій з ними, щодо відображення криптовалюти у бухгалтерському обліку –  немає.

Незважаючи на відсутність офіційних роз’яснень, окремі компанії вже почали  відображати у бухгалтерському та податковому обліку криптовалюти. Однак цей крок є ризикованим. Більшість учасників ринку до нього не готова. Більше того, банки відмовляють у обслуговуванні учасникам крипторинку, оскільки не розуміють ставлення держави до нього.

У травні 2018 року BRDO пропонував   підготувати узагальнюючу податкову консультація Мінфіну, яка б визначала:

  • класифікацію криптовалют як нематеріальних активів;
  • відсутність оподаткування ПДВ операцій з криптовалютами.

Спеціально   створена робоча група  почнне роботу над узагальнюючоюими податковоюими консультацієюями з цих питань вже з 16 жовтня, ну а поки є    два офіційні роз’яснення щодо ринку криптовалют:

Але  ключовою для ринку криптовалют буде саме узагальнююча податкова консультація Мінфіну. Саме вона має поставити крапку у питанні, як слід класифікувати криптовалюти відповідно до ПКУ та які правила оподаткування операції з ними. Сподіваємось, вона буде підготовлена найближчим часом.

Партнери