У першому читанні ухвалено законопроект, що імплементує кодекс про електронні комунікації

Сьогодні парламент ухвалив у першому читанні новий законопроект про е-комунікації №3014, який розроблявся спільно з експертами BRDO.

Чому цей законопроект важливий?

1. Бореться зі спамом у SMS.

Абонент більше не отримуватиме ті сповіщення, на які він не підписався (стаття 123). А якщо передумав, то зможе легко від них відмовитися. Більше того, за розсилку спаму встановлюється штраф: від 1700 до 8500 грн (зміни до статті 148 КУпАП).

2. Спрощує процедуру захисту прав абонента.

Йти до суду через раптове списання 100 гривень із рахунку жоден абонен не буде, адже витрати на суд ще більші. Тому запроваджується позасудове вирішення спорів (стаття 126). Для захисту прав буде достатньо в електронній формі звернутися до регулятора у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ).

3. Дозволяє отримати лише одну послугу поза «пакетом».

Оскільки оператор пропонує лише «пакет» послуг – інтернет, хвилини, SMS разом, то за інтернет платять навіть жителі сіл, де мобільного інтернету фактично немає! Цю несправедливість усуває вільний вибір абонентом конкретної послуги, що йому необхідна (стаття 110).

4. Встановлює чіткі межі швидкості Інтернету, за який ви платите.

Часто оператори в рекламі вказують швидкість «до 100 Мбіт/с», але ж це може бути як 1 Міб/с, так і 99 Міб/с!
Законопроект встановлює інформування про мінімальну, середню та максимальну швидкість надання послуги інтернет та інші параметри (стаття 108).

5. Значно збільшує штраф за порушення ваших прав.

Замість 850-1700 грн передбачається штраф у межах 17000-85000 грн за кожен факт порушення прав абонентів (стаття 129).

Над законопроектом працювала робоча група на базі Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації. До неї входили, зокрема, представники мобільних операторів України, бізнес-асоціації та незалежні експерти. Відтак, компанії також отримають багато прогресивних норм: технологічну нейтральність, онлайн-взаємодію з регулятором, передання прав на користування радіочастотним спектром та інші переваги.

 


Офіс ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office) – незалежний експертно-аналітичний центр, який фінансується міжнародними донорами, у тому числі Європейським Союзом в рамках проекту FORBIZ та  Ініціативи EU4Business.