Верховна Рада ухвалила Закон «Про електронні комунікації»

30 вересня 2020 року Верховна Рада ухвалила євроінтеграційний Закон № 3014 “Про електронні комунікації”, який регулює сферу надання послуг телефонного зв’язку та інтернет-доступу. Закон захищатиме права абонентів і поліпшить умови розвитку телеком-бізнесу. 

У 2019 році експерти BRDO адвокували імплементацію нового Кодексу ЄС, а не старих Директив, що зазначені у Додатках до Угоди про Асоціацію. Цей шлях компенсує відставання України у виконанні Угоди про Асоціацію.

Перший текст законопроекту на базі Кодексу ЄС був розроблений експертами BRDO та презентований в Офісі Президента 27 серпня 2019 року. Текст законопроекту до першого читання готувала робоча група на базі Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації. У складі робочої групи працювали представники операторів, провайдерів, асоціацій та експерти Офісу ефективного регулювання BRDO. Координувала робочу групу з підготовки проекту до першого читання Надія Костриба, старший юрист BRDO.

Що змінюється для абонентів
 • Держава забезпечить фінансову і географічну доступність інтернету на всій території України;
 • Абонент зможе обрати конкретну послугу поза “пакетом” послуг;
 • Операторів зобов’яжуть повідомляти про мінімальну, середню та максимальну швидкість надання послуги інтернет, аби абонент при виборі постачальника послуг міг точно розраховувати на чітку мінімальну швидкість послуги;
 • З’являється можливість позасудового врегулювання спорів між абонентом та оператором. Це дозволить абонентам більш ефективно і швидко захищати свої права. 
Що змінюється для бізнесу
 • Зменшаться бюрократичні перепони для впровадження нових технологій. Відтепер, якщо оператор хоче використовувати нову технологію для надання послуг, йому не потрібно буде отримувати обов’язковий дозвіл від держави.
 • Оператори отримають дозвіл розгортати малопотужні базові мережі за спрощеною процедурою без присвоєння радіочастот для окремого обладнання. Це, наприклад, сприятиме швидшій появі 5G технологій. 
 • Український телеком-ринок стане більш привабливим для європейських інвесторів, бо оновлене регулювання гармонізоване з європейським законодавством. 
 • Розгортання фіксованих і мобільних мереж широкосмугового доступу (ШСД) до інтернету стане дешевшим. Закон передбачає можливість операторів отримувати доступ до інфраструктури один одного
 • Оператори матимуть змогу передавати свій радіочастотний ресурс в користування третім сторонам за згодою НКРЗІ. 
Що змінюється для держави та міжнародних партнерів
 • У держави з’явиться об’єктивна інформація про стан покриття інтернетом території України, аби будувати мережі в регіонах, де його немає. Оператори будуть зобов’язані проводити географічні огляди мереж та оновлювати дані не рідше, ніж раз на рік.
 • З’явиться прозора електронна система для взаємодії всіх гравців ринку там можна буде отримувати адміністративні послуги та доступ до реєстрів та баз даних.
 • Ухвалений Закон виконує зобов’язання згідно з Угодою про Асоціацію та гармонізований з оновленим законодавством ЄС. 

Закон вступить у силу 1 січня 2022 року. Він складається зі 128 статей, а його обсяг перевищує 200 сторінок. А щоб цей документ повноцінно запрацював, Уряд протягом року має оновити низку підзаконних актів.