Відкрити фінзвітність: що заважає держорганам опублікувати повні набори даних?

Фінансова звітність підприємств є одним із найбільш суспільно затребуваних наборів даних серед бізнесу, влади та громадськості. Аналіз фінансової звітності допомагає формувати прозоре бізнес-середовище, а також попереджати фінансові та корупційні ризики.

У 2021 році Державна податкова служба оприлюднила набір даних, який містить баланси та звіти про фінансові результати понад 430 тисяч юридичних осіб. Але цей набір даних був неповним, оскільки в ньому відсутні деякі поля (ПІБ головного бухгалтера, середня кількість співробітників), а також дані за роки до 2020. Крім того, не були оприлюднені дані юридичних осіб на спрощеній системі оподаткування, обліку і звітності, розпорядником яких є Державна служба статистики.

Що заважає відкрити дані фінансової звітності у повному обсязі? Експерти й представники влади обговорили нагальні питання під час круглого столу «Чому фінзвітність досі закрита?».

«Міністерство цифрової інформації готове усіма можливими способами й інструментами допомагати державним органам, відповідальним за публікацію фінзвітності, зокрема Державній службі статистики, оприлюднювати ці дані. На сьогодні є деякі затримки у процесі, наприклад, Держстат поки не передає інформацію у Мін’юст, щоб вона була опублікована у ЄДР. Першочергове завдання – розробити механізм, за яким усі норми законодавства про оприлюднення даних фінзвітності, будуть виконані. Сподіваємося, це станеться найближчим часом,» – прокоментував теперішній стан справ Михайло Корнєєв, керівник експертної групи з відкритих даних Міністерства цифрової трансформації України.

За словами представників Державної податкової служби України, одного з розпорядників інформації, що підлягає оприлюдненню у форматі відкритих даних, працівники Служби опрацьовують можливості і перевіряють правові підстави щодо повноти і викладення усіх даних фінансової звітності. «Ми маємо перевірити, чи не вийдемо ми за межі повноважень, які надає нам Податковий Кодекс. Є певні нюанси подачі фінзвітності, що впливають на повноту подачі даних. Як їх унормувати – підлягає подальшому врегулюванню», зазначила Тетяна Барабаш, начальник управління електронних сервісів та звітності Департаменту електронних сервісів ДПС.

Потенціал використання даних фінансової звітності, оприлюднених у повному обсязі, високий. Експерти BRDO провели онлайн-опитування щодо того, як українцями використовуються дані фінзвітності і чого саме їм не вистачає у наборах даних. Так, 97% опитаних потребують даних про фінансову звітність компаній на спрощеній системі оподаткування. Ця інформація допоможе бізнесу отримати аналітику ринків, на яких домінують «спрощенці» (наприклад, сільське господарство, роздрібна торгівля), і додаткові можливості для перевірки контрагентів. Окрім цього, 87% опитаних потребують відкриття даних фінзвітності до 2020 року. 

«Основна мета нашої аналітики – актуалізувати потребу і показати, який і від кого є суспільний запит на дані фінзвітності. Ми говорили з багатьма користувачами, проводили онлайн-опитування. Серед користувачів, яких ми опитали, а це бізнес, журналісти і громадські активісти, представники ОТГ і і дослідницьких організацій – у всіх є потреба у відкритті фінзвітності у повному обсязі», – презентував результати опитування Дмитро Лебедев, аналітик BRDO.

Більше того, відкрита фінзвітність потрібна й державним підприємствам. За словами Івана Лахтіонова, представника Transparency International Ukraine, близько 3,5 тисячі підприємств в Україні є державними, і дані фінзвітності допомагають в ефективному і грамотному управлінні цими підприємствами. Окрім цього, у нещодавно опублікованому Індексі сприйняття корупції Україна втратила бали – і це може бути стимулом для розпорядників інформації у подальшій роботі з відкриття фінзвітності.

«Інформація – це візитна картка держави, її актив, який надає можливість залучати інвестиційні кошти в економіку. Й інвесторів не цікавлять нюанси відкриття даних фінзвітності, – наголосив Данило Глобa, заступник директора з правових питань YouControl На сьогодні питання неоприлюднення даних фінзвітності зводиться до конкретних персоналій Держстату, а не до офіційної позиції цього органу. І ми будемо працювати над притягненням до відповідальності тих посадовців, які постійно придумують відмовки, щоб не опубліковувати дані фінзвітності у повному обсязі».

Як прокоментувала Олена Вишневська, директор Департаменту поширення інформації та комунікацій, Держстат підтримує позицію відкритості і все, що можна було зробити для відкриття фінзвітності у рамках правового поля, Службою було зроблено. «У своїй діяльності ми керуємося законом про державну статистику, який є основним для Держстату. Зараз у Верховній Раді зареєстровано новий законопроект про державну статистику, але він досі не розглянутий, і нам потрібна допомога і підтримка, щоб його нарешті розглянули», – зазначила Олена Вишневська.

Законопроект №5886 «Про офіційну статистику» визначає організаційні засади та функціонування національної статистичної системи, права і функції органів державної статистики, регулює правові відносини в сфері офіційної статистики з метою забезпечення держави та суспільства неупередженою та об’єктивною офіційною державною статистичною інформацією. У ньому, зокрема, міститься нова норма, що прямо дозволяє Держстату оприлюднювати дані фінансової звітності.

«Тим не менш, може пройти багато часу, поки парламентарі нарешті розглянуть законопроект. А правових перешкод для оприлюднення даних фінансової звітності уже зараз немає, – наголосила Наталія Чорногуб, представниця Громадської ради при Міністерстві Цифрової Трансформації України. – Неоприлюднення фінансової звітності підриває авторитет Офісу Президента, Кабінету Міністрів України, у свою чергу ставлячи під загрозу плани із діджиталізації, підвищення інвестиційної привабливості країни, а також порушує права українців на доступ до інформації».

Всі правові підстави для відкриття фінзвітності уже є – вони прописані у Законі України «Про доступ до публічної інформації» і Постанові КМУ №835

Тим часом громадські активісти й організації з підтримки відкритих даних готують чергове звернення на Прем’єр-Міністра, щоб прискорити оприлюднення даних фінансової звітності і вимагати від Держстату публікації цих даних у повному обсязі. Долучитися до підписантів листа можна за посиланням: https://bit.ly/Zvernennia_PM 

Круглий стіл організовано Офісом ефективного регулювання у співпраці зі спільнотою OpenUp: за все відрите, youcontrol.com.ua – Ю-Контрол та Громадською радою при Міністерстві Цифрової Трансформації України в рамках проекту RAPID, що реалізується за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, а також у партнерстві з Американськими Радами і програмою Open World Ukraine. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. 

Дослідження на основі опитування, проведеного BRDO, доступне за посиланням.