Іноземці зможуть стати платниками єдиного податку без посвідки на проживання

Будь-який іноземний громадянин, що зареєстрований як фізична особа-підприємець (ФОП), може бути платником єдиного податку  — відповідні роз’яснення надала Державна податкова служба (ДПС). До цього схожі висновки робили лише лише окремі територіальні ДПС. Раніше іноземці могли без ризику оформлювати ФОП лише на загальній системі оподаткування. 

Цей крок відповідає п. 4 Указу Президента України №420/2020 “Про деякі заходи щодо залучення підприємців, висококваліфікованих спеціалістів, які є громадянами Республіки Білорусь”.

Чому це важливо для ІТ-індустрії

Українська ІТ-індустрія вкрай зацікавлена в іноземних ІТ-фахівцях. Форма співпраці з ФОП є головною моделлю роботи галузі. Цього року Уряд затвердив квоти на імміграцію, за якими високоспеціалізовані спеціалісти можуть подати заяву на отримання посвідки на постійне проживання. Однак використати механізм квот на практиці досить складно, оскільки іноземець не мав можливості бути ФОП-платником єдиного податку під час оформлення документів для імміграції. Адже процес імміграції є тривалим: заява про надання дозволу на імміграцію розглядається до року, ще до 15 робочих днів йде на отримання посвідки.

Відтепер іноземні ІТ-фахівці, що вирішать іммігрувати в Україну за квотами, під час очікування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання зможуть легально працювати як ФОП на єдиному податку третьої групи.

Відповідне роз’яснення ДПС підготувала у відповідь на звернення Офісу ефективного регулювання (BRDO) та Асоціації “ІТ України”, що було підтримане Міністерством цифрової трансформації.

Наразі Мінцифри, BRDO та Асоціація “ІТ України” звернулися до Міністерства фінансів, аби відповідний висновок був також чітко наданий у формі узагальнюючої податкової консультації. 

Єдиним проблемним питанням залишається строк законного перебування. Після подання заяви про отримання дозволу на імміграцію строк перебування іноземців на території України можна продовжити до 180 днів з дати останнього в’їзду в Україну.

 “Можливість іноземців працювати в ІТ-галузі як ФОП-спрощенці — це конкурентна перевага України. Лишилося тільки налагодити швидкий процес реалізації квот іноземцями, і в ІТ ми можемо перейти від brain drain до brain gain”, — підкреслює Ігор Самоходський, керівник сектору ICT BRDO.

До 2020 року фактично єдиною можливістю іноземців працювати в ІТ в Україні було офіційне працевлаштування співробітника у штат. Для цього роботодавець мав отримати дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, а іноземець — посвідку на тимчасове проживання. І тільки після цього спеціаліст міг відкривати ФОП на спрощеній системі оподаткування, в той час як продовжував бути найманим працівником. 

З 2020 року доступним став механізм імміграції, що дає можливість ІТ-фахівцям працювати у якості ФОП без додаткових обмежень. Крім того, з жовтня 2020 року іноземцям не потрібно робити “зайвий виїзд” із України для того, щоб оформити посвідку на тимчасове проживання в Україні.

Лист-роз’яснення ДПС

Лист-роз’яснення від Мінфіну