Новини
22.05.2023

Компенсація за пошкоджене і знищене майно: будуть створені комісії, що розглядатимуть питання надання таких компенсацій

Минулого тижня КМУ затвердив постанову «Деякі питання організації роботи комісії з розгляду питань надання компенсації за об’єкти нерухомого майна, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Згідно з нею затверджується Примірне положення про  Комісію з розгляду питань надання компенсації за об’єкти нерухомого майна, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Цим Положенням визначаються правові засади створення і функціонування комісій, що розглядатимуть питання надання таких компенсацій. До розробки постанови долучилися й експерти BRDO.

Комісії утворюватимуться при виконавчих органах сільських, селищних, міських, районних у містах рад, військових адміністраціях населених пунктів або військово-цивільних адміністраціях населених пунктів як консультативно-дорадчий орган. Вони матимуть доступ до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених внаслідок агресії РФ проти України, що дозволить їм виконувати визначені постановою функції.

Комісії розглядатимуть заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, визначатимуть наявність або відсутність підстав для надання такої компенсації, забезпечуватимуть проведення обстеження знищеного обʼєкту  (крім випадків його проведення до розгляду заяви), зокрема з метою встановлення факту проведення ремонтних робіт, що виконані за рахунок інших джерел фінансування.

Окрім цього, комісії надаватимуть консультації і всю вичерпну інформацію щодо того, як отримати компенсацію за знищений об’єкт нерухомого майна. Також у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна комісії виготовлятимуть житловий сертифікат за допомогою Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна і направлятимуть його заявнику сертифікату в електронній та/або паперовій формі.

Інформація про розташування комісій, їхній персональний склад, порядок роботи, а також інформація про результати засідань комісій має розміщуватися на вебсайті тих органів, при яких комісії створюються.

Постанова також визначає порядок формування складу комісій, а також його повноваження. До складу комісій можуть залучатися представники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експерти, оцінювачі, суб’єкти оціночної діяльності, виконавці окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, представники міжнародних та громадських організацій.

Затверджена Постанова була розроблена на виконання Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». У розробці цього закону також брали участь експерти BRDO. Детальніше про закон можна прочитати тут.