Новини
08.02.2024

PEP назавжди, але поглиблений моніторинг – ні: як НБУ захищатиме права політично значущих осіб у разі необґрунтованого тиску банків

Політично значущі особи (або РЕР – politically exposed persons) – фізичні особи, які є національними, іноземними публічними діячами та діячами, які виконують публічні функції в міжнародних організаціях. Вони підпадають під фінансовий моніторинг, а окрім них – повʼязані з ними особи і члени їхніх сімей.

У жовтні 2023 року набрав чинності новий Закон України № 3419-IX, що запровадив зміни у законодавство про запобігання і протидію відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом, щодо політично значущих осіб. Зокрема, українське суспільство сколихнула ухвалена норма про довічний статус РЕР, що на практиці означає  проблеми, зокрема, із відкриттям і веденням банківських рахунків для РЕРів і членів їхніх сімей.

Україна перебуває у списку країн з підвищеними корупційними ризиками. Відповідно, і  фінансовий моніторинг українських РЕР має бути ефективним, особливо у світлі наданню міжнародної фінансової допомоги на відбудову України, адже дуже часто саме РЕР є фігурантами корупційних скандалів із використанням бюджетних коштів. Проте такий фінансовий моніторинг не має створювати тиск на наявних і потенційних PEP, а також перешкоджати участі у політичному житті.

6 лютого НБУ опублікував роз’яснення щодо питань фінансового моніторингу. Обговоренню цих розʼяснень, а також питанню, як вдосконалити процес моніторингу політично значущих осіб, була присвячена публічна дискусія, організована Офісом ефективного регулювання BRDO спільно з Центром досліджень фінансової злочинності та безпеки (CFCS) при Королівському Об’єднаному інституті оборонних досліджень (RUSI) у рамках проєкту «Нагляд та моніторинг фондів реконструкції України» (SMURF).

За даними дослідження SMURF, Україна не унікальна у прагненні побудови ефективного фінансового моніторингу політично значущих осіб. Відповідно до Звіту про стан результативності та відповідності стандартам Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (Financial Action Task Force (on Money Laundering) – FATF),  (квітень 2022), лише 31% юрисдикцій, оцінених на відповідність рекомендаціям FATF щодо публічних діячів, повністю відповідали вимогам.

Світові тенденції полягають у тому, що банки все частіше припиняють ділові відносини з клієнтами, які сприймаються як більш ризиковані, зокрема з РЕР. Стандарти боротьби з відмиванням грошей (AML) та боротьби з фінансуванням тероризму (CTF) часто використовуються як виправдання, тоді як справжні мотиви насправді можуть бути етичними, репутаційними та комерційними.

За словами Юлії Юдіної, головного економіста управління регулювання та методології Департаменту фінансового моніторингу Національного банку України, підхід до фінансового моніторингу РЕР має бути зваженим.

Так, НБУ наголошує на обовʼязковості використання ризик-орієнтованого підходу під час фінансового моніторингу РЕР. Зокрема, відтепер високий рівень ризику встановлюється для тих РЕР, які є іноземними публічними діячами, а також для повʼязаних із ними осіб,  членів їхніх сімей і клієнтів, кінцевими бенефіціарними власниками яких є зазначені особи. Для національних РЕР і повʼязаних із ними осіб такий ризик не встановлюється автоматично, окрім випадків, якщо за результатами моніторингу ділових відносин національних РЕР такий ризик був встановлений (може бути високий, середній або низький).

Під час фінансового моніторингу РЕР субʼєкти моніторингу (як банки, так і нефінансові установи) мають здійснювати такі заходи:

 1. мати належну систему управління ризиками з метою виявлення факту належності клієнта або його кінцевого бенефіціарного власника до зазначеної категорії;
 2. отримувати дозвіл керівника субʼєкта фінмоніторинга для встановлення (продовження) ділових відносин, проведення (без встановлення ділових відносин) фінансових операцій на суму, що дорівнює чи перевищує суму, визначену частиною першою статті 20 Закону про ПВК/ФТ;
 3. вживати достатніх заходів з метою встановлення джерела статків (багатства) та джерела коштів, з якими повʼязані ділові відносини чи операції з такими особами;
 4. здійснювати на постійній основі поглиблений моніторинг ділових відносин.

Важливо, що пункти 2-4 можуть не вживатися стосовно РЕР, які припинили виконання визначних публічних функцій. Тобто банки відтепер зобовʼязані переглядати ризики і знімати з посиленого моніторингу тих РЕР, що припинили свою діяльність і не становлять високих корупційних ризиків.але за умови, що пройшло 12 місяців із припинення виконання публічних функцій і якщо субʼєкт фінмоніторингу переконався, що ризики відсутні.

При цьому субʼєкт фінмоніторингу зобовʼязаний унеможливлювати необґрунтовані відмови у банківському обслуговуванні РЕР. У новому законі запроваджується механізм реагування на такі відмови: у разі, якщо така відмова мала місце, субʼєкт фінмоніторингу зобовʼязаний протягом 5 робочих днів надати обґрунтоване пояснення причини відмови.

Серед ключових рекомендацій НБУ для субʼєктів фінмоніторингу щодо роботи із РЕР такі:

 • переглянути / оновити політику та розробити (оновити) внутрішні документи з питань ПВК/ФТ, які міститимуть чітку, зрозумілу методологію виявлення приналежності клієнта до категорії РЕР, оцінки ризику ділових відносин з РЕР під час установлення ділових відносин та в процесі подальшого обслуговування або проведення фінансової операції без встановлення ділових відносин;
 • удосконалити наявну скорингову ризик-модель оцінки ризику ділових відносин з клієнтами, включно з РЕР, яка додатково міститиме також критерії ризиків, розроблені СПФМ самостійно, що повʼязані з:
  • видами послуг, якими користується / має намір користуватися РЕР;
  • категоріями посад та періодом їх обіймання;
  • обсягом повноважень під час виконання визначних публічних функцій;
  • рівнем впливу після припинення виконання визначних публічних функцій;
 • звертати особливу увагу на критерії, що характеризуються високим ризиком корупції (містяться в додатку 19 до Положення Nº 65 та додатку 18 до Положення Nº 107), та обовʼязково враховувати їх під час оцінки ризику ділових відносин з РЕР;
 • забезпечити проведення перевірок, включно з автоматичними, з метою виявлення осіб, які можуть бути класифіковані як РЕР, до початку встановлення ділових відносин з клієнтом / проведення фінансової операції без установлення ділових відносин, а також періодичні скринінги наявної клієнтської бази;
 • удосконалити систему автоматизації з метою оперативного виявлення критеріїв ризику.

Основний акцент рекомендацій НБУ – оцінка ризику РЕР субʼєктом фінмоніторингу має бути динамічною і враховувати всі наявні обставини, що можуть вплинути на ризик відмивання коштів і фінансування тероризму. Для цього субʼєкти фінмоніторингу мають оперативно виявляти й аналізувати про РЕР з метою переоцінки рівня ризиків.

Для того, щоб це стало можливим, НБУ перевірятиме дотримання суб’єктами фінансового моніторингу вимог щодо моніторингу публічних осіб, зокрема з точки зору дотримання прав політично значущих осіб. НБУ братиме до уваги інформацію щодо порушень, що знаходиться у субʼєктів фінансового моніторингу, а також інформацію, що надходить безпосередньо до НБУ від учасників ринку, у тому числі від самих політично значущих осіб, проте нагляд здійснюється періодично і наразі відсутній ефективний механізм оперативного розгляду індивідуальних скарг.

Проєкт «Нагляд та моніторинг фондів реконструкції України» (SMURF) запрошує PEP долучитися до опитування щодо проблем та перешкод, з якими довелося стикнутися під час отримання банківських послуг та проходження фінмоніторингу «Статус PEP як каталізатор відмов банків». Це опитування дозволить експертам проєкту проаналізувати тенденції відмов та найпоширеніші причини отримання негативних відповідей зі сторони банків (СПФМ) задля того, щоб окреслити вектор роботи з банками для покращення моніторингу PEP.

Окрім цього, триває пошук дослідника у проєкт SMURF, що долучиться до формування нових політик, що допоможуть вирішити проблеми доброчесності під час фінансування реконструкції України, і розробки стратегії, яка гарантуватиме подальшу реалізацію цих політик на практиці урядом, підприємцями та громадськими організаціями, а також працюватиме над питаннями фінансового моніторингу РЕР. Умови роботи, обов’язки, які передбачає посада, перелік необхідних кандидату навичок і компетенцій — за посиланням: https://brdo.com.ua/news/doslidnyk-u-proyekt-smurf/.