01.04.2021

Реформа зрошення і дренажу

Мета реформи

Запровадити ефективне управління меліоративними системами України.

Механізм

Відновлення цілісності систем зрошення та дренажу, неперервний моніторинг їхнього стану; залучення інвестицій у сферу завдяки законодавчо закріпленому праву власності на системи.

Інструмент

Пропонуємо розробити окремий законопроект «Про особливості управління об’єктами державної власності у сфері функціонування меліоративних систем» зі створенням окремого державного підприємства з особливими законодавчими умовами.

2020 року експерти BRDO провели дослідження системи зрошення та дренажу та розробили трирівневу модель реформування управління меліоративними системами України. Того ж року наші експерти взяли участь у розробці Стратегії зрошення та дренажу в Україні до 2030 року (Розпорядження КМУ №1567-р). У 2021 році BRDO розробляє законопроект «Про управління водогосподарсько-меліоративною інфраструктурою», а також у рамках робочої групи при Держводагентстві та міжвідомчої робочої групи з питань розвитку зрошення та дренажу при Мінекономіки бере участь у доопрацюванні законопроекту «Про об’єднання водокористувачів».

Що пропонується?

Концепція реформування галузі, розроблена експертами BRDO, передбачає розподіл функцій управління інфраструктурою та водними ресурсами, оптимізацію органів виконавчої влади, удосконалення нормативно-правової бази та запровадження нових законодавчих механізмів щодо права власності. 

Необхідно провести інвентаризацію інженерної меліоративної інфраструктури, внести ці дані у Публічну кадастрову карту й Державний водний кадастр, які будуть доступні онлайн. Також має бути затверджений перелік загальнодержавних меліоративних систем і створена єдина база моніторингу зрошувальних та осушувальних земель для ефективного планування діяльності підприємців на землях.

Потрібно визначити право власності на землю та меліоративну структуру як державне, комунальне чи приватне, та оформити таке право. Далі — передати міжгосподарські меліоративні системи в управління громадам. Згодом — визначити меліоративні системи, що можуть бути передані у користування або власність, залучити державну підтримку та інвестиції у модернізацію і розширення меліоративної системи. 

Насамкінець, усе це дозволить відновити цілісність систем зрошення та дренажу, зупинити скорочення поливних площ та спростити/удосконалити процедури будівництва/реконструкції нових систем.

Чому це потрібно Україні?

Сільськогосподарські товаровиробники, що впроваджують сучасні системи зрошення, здатні збільшити урожайність на 30%-50% залежно від культур. Модернізація зрошувальних і дренажних систем дозволить щороку додатково отримувати близько 10 млн тонн зернових і 3 млн тонн технічних культур загальною вартістю не менше 100 млрд гривень.

Розвиток систем зрошення та дренажу є дуже актуальним для агровиробників в умовах зміни клімату, посух та паводків. Реформа необхідна для збільшення продуктивності врожайності, підвищення рівня експорту продукції, а також залучення іноземних інвестицій.